ΤΖΟΥΝΤΟ

Ημέρα των εκπλήξεων

Ο Αν Μπάουλ και η Μισάτο Νακαμούρα κυριάρχησαν σήμερα κατά τη διάρκεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Αστάνα, με το μεγάλο όνομα Γκιόργκι Ζανταράια να μένει εκτός από τον 2ο γύρο!

του Στέφανου Σουλιώτη

Στην κατηγορία των 66κ. ο Νοτιοκορεάτης Αν Μπάουλ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου καθώς νίκησε τον Μιχαήλ Πουλγιάεφ. Ο Ρώσος τζουντόκα δέχθηκε τέσσερις παρατηρήσεις έναντι τριών και περιορίστηκε ξανά στη δεύτερη θέση, όπως συνέβη και πέρυσι. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρίσοντ Σομπριόφ από το Ουζμπεκιστάν και ο Ισραηλινός Γκόλαν Πόλακ.
Στην κατηγορία των 52κ. το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε η Μισάτο Νακαμούρα επικρατώντας (1-0) επί της Ρουμάνας, Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Άντρια Τσίτου. Η 26χρονη Ιαπωνέζα ανέβηκε για τρίτη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά τη νίκη της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρότερνταμ (2009) και του Τόκιο (2011). Μόνο η Ριόκο Τάνι και η Νορίκα Άνο έχουν περισσότερους τίτλους με επτά και τέσσερις αντίστοιχα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Τσίτου, ενώ το χάλκινο η Έρικα Μιράντα από τη Βραζιλία και η Ντάρια Σκρίπνικ από τη Λευκορωσία.