Ιωάννινα 2020, πανελλήνιο Κ20: Review 2η μέρα (τελικοί)

Δύο πανελλήνια ρεκόρ και αρκετά ατομικά ρεκόρ είναι ο απολογισμός για τη δεύτερη και τελευταία ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος Κ20, που φιλοξενήθηκε στο στάδιο Ζωσιμάδες των Ιωαννίνων.

Ιωάννινα – Πηνελόπη Γκιώνη
Φωτογραφίες – Sportsimages.gr
Γιάννης Εμμανουηλίδης

Η 19χρονη Σπυριδούλα Καρύδη με το φοβερό ρεκόρ που έκανε στο μήκος νεανίδων με 6.71μ, αλλά και η 17χρονη Άννα Χατζηπουργάνη με το πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. εμπόδια κορασίδων αποτέλεσαν τα highlights του απογεύματος. Είδαμε επίσης καλό αγώνα δισκοβολίας εφήβων αλλά και καλό 100αρι εφήβων ενώ ενδιαφέρον είχε και η πρώτη κούρσα που έχει γίνει ποτέ σε πανελλήνιο Κ20 στα 3000μ.
Αξίζει να αναφέρουμε επίσης πως η συγκεκριμένη διοργάνωση ήταν άρτια οργανωμένη, με αρκετό προσωπικό που μερίμνησε για την τήρηση του πρωτοκόλλου υγείας αλλά και την ορθή διεξαγωγή του πρωταθλήματος.

Σφυροβολία νεανίδων
Η Σταυρούλα Κοσμίδου δεν κατάφερε να βγάλει τη μεγάλη βολή που ήθελε όμως η βολή της στα 60.40μ ήταν αρκετή για να της δώσει το χρυσό. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η κορασίδα Λυδία Γωγούλη με 53.05μ ενώ η Ιωάννα Σγουμποπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 49.22μ.

400μ εμπόδια εφήβων
Με νέο ατομικό ρεκόρ (55.22) ο Χρήστος Γκάρας αναδείχθηκε πρωταθλητής στο αγώνισμα και τον ακολούθησε ο ταλαντούχος 17χρονος Σωτήρης Κανελλόπουλος με 55.51, ενώ ο Αλμπάν Σαγιακού ήταν τρίτος με 55.88.

400μ εμπόδια νεανίδων
Νέο πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε η κορασίδα Άννα Χατζηπουργάνη με 59.17 και μάλιστα σε μία κούρσα που δεν την ικανοποίησε καθόλου. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ άνηκε στην ίδια με 59.48. Περιμένουμε να δούμε την κούρσα της στην Πάτρα, όπου αναμένεται να έχει και συναγωνισμό. Η Βασιλική Μητσιούλη με 61:62 και με 63:37 η Ελευθερία Μοναστηριώτη ήταν τρίτη.

Επί κοντώ νεανίδων
Τρία στα τρία έκαναν οι κορασίδες στο βάθρο. Με 3.90μ η Αναστασία Ρέτσα επικράτησε στο πρωτάθλημα και έκανε το νταμπλ στα πρωταθλήματα Κ18 και Κ20. Ρεκόρ 15εκ. που της έδωσε και το ασημένιο μετάλλιο έκανε η κορασίδα Νεφέλη Σκλαβούνου, ενώ το ίδιο ισχύει και για την Κατερίνα Δασκαλάκη που κατέκτησε το χάλκινο με 3.80μ.

Ύψος εφήβων
Ο Αλέξης Δογάνης σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με 2.03μ (είχε 2μ.) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Οι δύο 17χρονοι Χρήστος Αλεξόπουλος και Γρηγόρης Χάσος με 1.99μ και 1.94μ πήραν το ασημένιο και το χάλκινο.

Μήκος εφήβων
Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο 17χρονος Ανδρέας Αντωνακόπουλος με νέο ατομικό ρεκόρ στα 7.49μ, βελτιώνοντας το 7.28μ που είχε. Ο Άγγελος Ανδρεοσόπουλος έφτασε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (7.18μ) με άλμα στα 7.16μ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση, ενώ ο πρωταθλητής σε μήκος και τριπλούν στο πανελλήνιο Κ18 (είχε κάνει 7.38μ), επίσης 17χρονος Σπύρος-Ανδρέας Καραλής, αύτη τη φορά έμεινε τρίτος με 7.14μ.

Δισκοβολία εφήβων
Πολύ ωραίος αγώνας έγινε στη δισκοβολία εφήβων με δύο μεγάλα ταλέντα, τον 17χρονο Κωνσταντίνο Μπουζάκη που ρίχνοντας μία μεγάλη βολή στα 56.33μ κατάφερε να πάρει το χρυσό, ενώ ο επίσης παίδας Δημήτρης Παυλίδης με εξίσου μεγάλη βολή στα 55.80μ ήταν δεύτερος αφήνοντας πολύ πίσω τον Αρτέμη Αδαμάκη στην τρίτη θέση με 46.48μ.

200μ εφήβων
Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης έκανε γρήγορη κούρσα αφού έφτασε πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ, τερματίζοντας σε 21.36 με τον άνεμο να είναι κόντρα 1,4 μέτρα! Το ασημένιο μετάλλιο με 21.78, που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ, ήταν ο Βασίλης Μυριανθόπουλος ενώ Γιάννης Καριοφύλλης με 21.92 ήταν τρίτος.

200μ νεανίδων
Το διπλό νταμπλ έκανε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, που σήμερα κέρδισε και στα 200μ με 24.25 (0.2) -είχε κερδίσει χθες και στα 100μ μενέο πανελλήνιο ρεκόρ-. Η Χριστίνα Μπαμπίνη με 24.88 (0.2) ήταν δεύτερη ενώ η Αναστασία Συκόση ήταν τρίτη με 25.28 (0.4). Να σημειωθεί πως και οι τρεις αθλήτριες του βάθρου είναι 17 ετών και ανήκουν στην κατηγορία Κ18.

800μ εφήβων
Ο Γιώργος Μαθιόπουλος επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και με 1:54.55 πήρε το χρυσό μετάλλιο. Σπύρος Ντουραχάνης και Γιώργος Ματζαρίδης με 1:55.18 και 1:55.20 αντίστοιχα πήραν τη δεύτερη και τρίτη θέση.

800μ νεανίδων
Η Έλλη – Ευτυχία Δεληγιάννη μπορεί να μην κατάφερε να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας της όμως με 2:10.49 ήταν η πανελληνιονίκης. Η Ελένη Ιωαννίδου συνόδευσε την επιστροφή της με ασημένιο μετάλλιο με 2:11.60 και με 2:16.94 η Γεωργία Δεσπολλάρη προσέθεσε ακόμη ένα μετάλλιο στη συλλογή της για φέτος.

Σφαιροβολία νεανίδων
Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκαν οι βολές στη σφαιροβολία των νεανίδων. Η Μαρία Σουγκλάκου με 13.69μ ήταν η νικήτρια του αγώνα ενώ η Μαρία Ανδρεάδη έμεινε δεύτερη με 13.52μ. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η δισκοβόλος Αρετή Φιλιππίδου με 12.02μ.

Μήκος νεανίδων
Φοβερό μήκος είδαμε από τη Σπυριδούλα Καρύδη που σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων με άλμα στα 6.71μ (+0.4), καταρρίπτοντας το ρεκόρ της Νίκης Ξάνθου που ήταν στα 6.60μ από το 1992. Η 17χρονη Αναστασία Ντραγκομίροβα με 6.22μ ήταν δεύτερη και με 6.09μ η κορασίδα Σωτηρία Ράπτη πήρε το χάλκινο.

Ακοντισμός εφήβων
Χαμηλά έμεινε ο ακοντισμός των εφήβων. Ο Λευτέρης Πιτσιδόπουλος με 62.05μ ήταν νικητής και ακολούθησαν Ιάκωβος Βούλκος με 59.28μ και Αλέξανδρος Καστανάς με 58.60μ.

3000μ εφήβων
Ο Νέστορας Κολιός πήρε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας σήμερα σε 8:47.02 για να γίνει ο πρώτος πανελληνιονίκης των 3000μ στους έφηβους (διαβάστε εδώ). Με 8:49.22 ο Νικόλας Σταμούλης ήταν δεύτερος ενώ με 8:54.10 ο Στέργιος Πολίτης βρέθηκε στην 3η θέση.

3000μ νεανίδων
Με 9:51.30 η Βασιλεία Σπύρου διατήρησε τον τίτλο της στην κατηγορία και με 10:02.20 η Ιωάννα Παρασκευή Πασπαλιάρη ήταν δεύτερη. Η κορασίδα Μαρία Κάσσου με 10:05.99 βγήκε τρίτη.

Σκυταλοδρομίες 4Χ400μ
Η ομάδα του ΑΟ Ρόδου Ε.Μ Σταματίου πήρε το χρυσό στις νεάνιδες με 3:55.08 ενώ ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατέκτησε ασημένιο σε νεάνιδες και έφηβους με 3:59.96 και 3:24.09 αντίστοιχα. Το χρυσό στους έφηβους πήγε στον ΟΦΗ με 3:22.96. Το χάλκινο μετάλλιο στις νεάνιδες κατέκτησε ο ΓΣ Σέρρες ’93 με 4:01.06 ενώ στους εφήβους ο ΟΚΑ Αρκάδι με 3:27.92.

Έπταθλο
Με 4165 βαθμούς η Ευδοξία Κουρέτση αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο έπταθλο. Στη δεύτερη με 3968 βαθμούς ολοκλήρωσε η Μαρία Χατζημιχαηλίδου και τρίτη με 3920 η Άννα Ελευτεριάδη.

Δέκαθλο
Τρεις συμμετείχαν, και οι τρεις πήραν μετάλλιο. Με 6222 βαθμούς ο Θανάσης Παρασκευάς κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο και ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος τον ακολούθησε με 5938 βαθμούς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Φυτόπουλος με 5397 βαθμούς.