ΠΑΛΗ

Ιωσηφίδης – Τσεκερίδης άφησαν υποσχέσεις στο παγκόσμιο Κ23

Καλή χαρακτηρίζεται η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης Κ23 που διεξήχθει στο Μπίντγκοτζ της Πολωνίας και η Ελλάδα συμμετείχε με 5μελή αποστολή.

Ο Μιχάλης Ιωσηφίδης ήταν αυτός που ξεχώρισε καθώς έφτασε μέχρι τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου στην κατηγορία των 98κ. της ελληνορωμαϊκής πάλης. O Iωσηφίδης προσπάθησε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, όμως στον αγώνα του μεταλλίου ηττήθηκε από τον Τούρκο Φατίχ Μπασκού.
Καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Τσεκερίδη που προσπάθησε και αυτός να διεκδικήσει το χαλκινο μετάλλιο, όμως στα ρεπεσάζ των 85κ. αφού νίκησε το Λιθουανό Εϊβίντας Στανκεβίτσιους, ηττήθηκε στον αγώνα που θα τον έστελνε στον τελικο του χάλκινου μεταλλίου, από τον Αζέρο Ισλάμ Αμπάσοφ, ο οποίος τελικά κατέκτησε και το μετάλλιο.