ΗΠΑ, Πολωνία χέρι-χέρι

Ο δεύτερος γύρος του παγκοσμίου κυπέλλου ανδρών που διεξάγεται στην Ιαπωνία (με τις δύο πρώτες ομάδες να κερδίσουν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο) ολοκληρώθηκε χωρίς ανατροπές και πλέον οι ομάδες έχουν μπροστά τους δύο ημέρες ξεκούρασης, πριν την τελική ευθεία όπου θα κριθούν τα πάντα.

ΗΠΑ και Πολωνία εξακολουθούν να έχουν το προβάδισμα με τους Αμερικάνους να επικρατούν της Τυνησίας με 3-0 (στο τρίτο σετ έχαναν 24-22 κι έσωσαν 5 σετ μπολ) και τους Πολωνούς πολύ εύκολα να κερδίζουν με το ίδιο σκορ την Αυστραλία.
Σε απόσταση αναπνοής ακολουθούν Ρωσία και Ιταλία (έχουν από μία ήττα) με την Σκουάντρα Ατζούρα να κάνει περίπατο με την Βενεζουέλα και την Ρωσία να τα βρίσκει σκούρα στο β’ σετ κόντρα στην Αίγυπτο. Οι ‘Φαραώ’ με δυο μπλοκ στον Μουσέρσκι προηγήθηκαν με 23-21, αλλά στο 24-22 ο θηριώδης διαγώνιος με μία επίθεση και δύο άσους γύρισε το σετ.
Η Αργεντινή είναι η μόνη ομάδα που έχει κάποιες αμυδρές ελπίδες να μπει σφήνα καθώς κέρδισε έστω και δύσκολα τον Καναδά χάρις στον εξαιρετικό Φακούντο Κόντε, ενώ η Ιαπωνία τέθηκε οριστικά νοκ άουτ μετά την επική ανατροπή που έκανε το Ιράν (από 0-2 κέρδισε 3-2).