Ισόπαλη η ιστορική πρεμιέρα της ΑΕΚ, διπλό ο ΑΝΟΓ στην Κρήτη

Ισόπαλο έμεινε το πρώτο παιχνίδι της γυναικείας ομάδας πόλο της ΑΕΚ στην Α1 καθώς η αναμέτρηση με τον Νηρέα στη Γλυφάδα ολοκληρώθηκε με σκορ 7-7.

Η ομάδα της Κικής Λιόση, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων, με τον Νηρέα Χαλανδρίου να απαντά γρήγορα, δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 2 γκολ (7-5) όμως τα κορίτσια του Ανέστη Πεσματζόγλου πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, ισοφάρισαν στο τελικό 7-7 και μάλιστα παραλίγο να έπαιρναν και το τρίποντο, με την Πάτερου η οποία αστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.
Οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 4-3, 0-2
ΑΕΚ (Κική Λιόση): Τσουρή, Πρωτοπαπά 2, Λούδη Α., Λούδη Ε. 1, Πάτερου, Μαστρόκαλου, Μπενέκου 2, Στρατιδάκη 2, Ζοφώλη, Μπαλωμενάκη, Παντελίδου, Γροζοπούλου, Λάβι, Δανέζη, Πανάρετου.
Νηρέας Χαλανδρίου (Ανέστης Πεσματζόγλου): Λάζαρη, Μπογκατσένκο 1, Μαυρωτά 1, Κοτσάφτη, Κοβάσεβιτς, Πάτερου Ε. 2, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη, Αγγελίδη 1, Χότσμπέργκ 1, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 1, Κοβάσεβιτς Σ., Παπατριανταφύλλου.

Διπλό ο ΑΝΟΓ

Με διπλό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΑΝΟ Γλυφάδας, ο οποίος επικράτησε στο κολυμβητήριο Ηρακλείου του ΝΟ Ρεθύμνου με 21-6. Η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα 7 τερμάτων στο ημίχρονο (10-3). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στον υπόλοιπο αγώνα, φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο τελικό 21-6.
Οκτάλεπτα: 1-5, 2-5, 1-5, 2-6
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού 1, Λαμπαθάκη 1, Κυριακάκη 2, Φαρμάκη Μ., Τσιουγκρή, Παπαδάκη, Φραγκελάκη, Παναγιωτάκη, Γαβαλά 1, Λιμπιτάκη 1, Χρυσοβέργη, Παντελιδάκη.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου Π. 1, Γκίλλα 3, Γιαμπασάκη, Γρηγοροπούλου 1, Κόλλια 1, Αντωνιάδη 2, Κολιτσοπούλου 2, Κοκκινάκη, Φουντωτού 5, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 5, Καρύτσα.