ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ισόπαλο το ντέρμπι Ολυμπιακού – ΑΕΚ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στη χάντμπολ πρεμιέρ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες σκοράροντας από 25 γκολ η κάθε μια.

Μετά την ισοπαλία της δεύτερης αγωνιστικής στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία απώλεια βαθμών μετά από ένα σερί 12 κερδοφόρων αγώνων.
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης Ολυμπιακός και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Σανίκη να πετυχαίνει το 5-4, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο και ακολούθησε το τέρμα του Παπαδιονυσίου για να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό (6-4). Ο Παντελής Κωστακίδης στην κόντρα αύξησε τη διαφορά στο +3 στο 14ο λεπτό σημειώνοντας το 8-5. Δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου, ο Μπογκτάν Πετρίσεβιτς διαμόρφωσε το 10-7 για να ακολουθήσει ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 10-10. Από εκείνο το σημείο το οι δυο ομάδες συνέχισαν και πάλι να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 15-14 στην ανάπαυλα, με τον Σανίκη να σκοράρει στην εκπνοή.
Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο χαλαρά και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν μετά από ώρα, φτάνοντας στο 16-17 με τον Χόγκα στο 36′. Ο Αλβανός ισοφάρισε σε 17-17 για να ακολουθήσει το 17-19 υπέρ της ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 21-21 με τον Σανίκη (44:43) αλλά βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ με -2 με 21-23 και 22-24 με την ΑΕΚ να δείχνει ικανή να φύγει με το διπλό από το κλειστό του Ρέντη. Δυο διαδοχικά τέρματα όμως του Παντελή Κωστακίδη στο 51:40 και στο 52:48 οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ισοφάριση 24-24. Ακολούθησε το γκολ του Λόκεν για το 24-25 βάζοντας την ΆΕΚ και πάλι μπροστά (53:23) με τον Ολυμπιακό να απαντά περίπου 1,5 λεπτό αργότερα με τον Παπαδιονυσίου ο οποίος στο 54:43 έκανε το 25-25 που ήταν και το τελικό σκορ.
Τα πεντάλεπτα 1-12, 6-4, 8-5, 10-9, 11-11, 15-14 (ημχ.), 16-16, 18-20, 21-21, 22-24, 25-25, 25-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκόμπριτς, Στούμπης 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2
Δίλεπτα: 4-10 Πέναλτι: 3/3-1/1 Κόκκινη: 30:24 Τσικογιαννόπουλος (3 δίλεπτα), 54:53 Χόγκας (3 δίλεπτα)