ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Ισόπαλο το ντέρμπι

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της χάντμπολ πρεμιέρα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στην ΑΕΚ στο Ρέντη για την 5η αγωνιστική, με το τελικό σκορ να είναι 18-18.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους τερματοφύλακες των δυο ομάδων να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο (2-2). Ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν ήταν υψηλός (3-2) και τα λάθη από Ολυμπιακό και ΑΕΚ δεν βοήθησαν σε αυτό (5-5). Οι δυο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι (9-9), χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν. Η ΑΕΚ με ωραίες συνεργασίες σε άμυνα και επίθεση πέτυχε ένα σερί και δημιούργησε μια διαφορά τριών γκολ (9-12), την οποία ροκάνισε εκ νέου ο Ολυμπιακός (11-12). Έτσι, οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με αυτό το 11-12.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την ΑΕΚ να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα (12-14) και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να παραμείνει κοντά στο σκορ (13-15). Η Ένωση αν και είχε προβάδισμα δυο γκολ έδειξε να κολλάει επιθετικά και από την στιγμή που δεν σκόραρε για δέκα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» το εκμεταλλεύτηκαν και ισοφάρισαν σε 15-15. Το σκορ είχε αρκετές εναλλαγές στη συνέχεια (17-16), αλλά καμμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε (18-18). Έτσι, το 18-18 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-5, 9-9, 9-9, 11-12 (ημιχρ.), 12-14, 13-15, 13-15, 17-16, 18-18, 18-18.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5.