Ισπανία – Σουηδία στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (videos)

Η πρώτη ήττα των Γάλλων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ των ανδρών έμελλε να είναι ιδαίτερα πικρή αφού του πέταξε εκτός τελικού με την Ισπανία να διεκδικεί τον τίτλο στον τελικό με τη Σουηδία που απέκλεισε τη Δανία στην παράταση.

Οι δύο ημιτελικοί του ευρωπαϊκού που διεξάγεται στην Κροατία ήταν πραγματικά συναρπαστικοί. Στον πρώτο, η Ισπανία νίκησε 27-23 (15-9) τη Γαλλία που μέχρι σήμερα μετρούσε έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση. Όμως οι Ισπανοί έβαλαν τέλος στο σερί και έκλεισαν θέση στον τελικό για 5η φορά στην ιστορία τους, ενώ να θυμήσουμε ότι ήταν φιναλίστ και το 2016 όταν είχαν ηττηθεί στον τελικό από τη Γερμανία.
Με τον Ραούλ Εντρέριος (στη φωτογραφία φιλάει τη σύζυγο του μετά τον αγώνα) να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης έχοντας έξι γκολ, οι Ισπανοί για 44 λεπτά είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στα πρώτα 16 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο 8-8, όμως σε εκεινο το σημείο ένα εντυπωσιακό σερί της Ισπανίας 7-1 έληξε το ημίχρονο στο 15-9 και μαζί και ολόκληρο τον αγώνα, αφού η Γαλλία δεν κατάφερε να γυρίσει το παχνίδι και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο από τη Δανία.
Η Σουηδία κόντρα στη Δανία, σημείωσε την 50ή νίκη της σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, επικρατώντας στην παράταση 35-34 (κανονική περίοδος 28-28) και θα παίξει στον τελικό για πρώτη φορά από το 2002.