Καζάν 2019: Ιστορική μέρα για την Ελβετία, εντυπωσιάζει η Πιλάτο

Ιστορική ήταν η πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων – νεανίδων για την Ελβετία καθώς κατάφερε να κερδίσει δύο χρυσά μετάλλια!

Από το 1967 που ξεκίνησε ο θεσμός των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων κολύμβησης εφήβων – νεανίδων, η Ελβετία είχε καταφέρει να κερδίσει δυο χρυσά. Μέχρι σήμερα που σε διάστημα 50 λεπτών κέρδισε όσα χρυσά μετάλλια είχε κερδίσει τα προηγούμενα 52 χρόνια. Ο Αντόνιο Τζάκοβιτς και ο Νοέ Πόντι κέρδισε στα 400μ. ελεύθερο και τα 50μ. πεταλούδα αντίστοιχα. Ο Τζάκοβιτς πήρε το 400αρι ελεύθερο με 3:47.89 και ο Πόντι το 50αρι στην πεταλούδα με 23.48. Στον τρίτο τελικό της ημέρας στην κατηγορία των εφήβων, η Ρωσία κέρδισε τα 4Χ100μ. ελεύθερο με 3:18.48.

Στις νεάνιδες ο πρώτος τίτλος πήγε στην Ισπανίδα Άλμπα Βάσκεζ Ρουίθ που συνεχίζει την παράδοση της Μιρέια Μπελμόντε κερδίζοντας το χρυσό στα 400μ. μεικτής. Με 4:40.64 έκανε ρεκόρ αγώνων και χάρισε στη χώρα της το πρώτο χρυσό. Δύο χρυσά κέρδισε η Ιταλία με τη χαρισματική 14χρονη Μπενεντέτα Πιλάτο στα 50μ. πρόσθιο που έκανε 30.16 (ρεκόρ αγώνων) έχοντας διαφορά ενός δευτερολέπτου από τη δεύτερη, ενώ η Τζιούλια Σαλίν κέρδισε τα 800μ. ελεύθερο με 8:29.19 επίσης ρεκόρ αγώνων. Με ρεκόρ αγώνων κέρδισε και η Γερμανία στα 4Χ100μ. ελεύθερο των νεανίδων κολυμπώντας σε 3:41.24.