Ιστορικό κύπελλο για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη που κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας στον τελικό του φάιναλ 4 που έγινε στο Καρπενήσι, επί της Βουλιαγμένης 14-11.

Μέχρι και τον τρίτο οκτάλεπτο ο τελικός ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε μια υπέροπλη ομάδα προϊόν μεταγραφών και την ταλαντούχα Βουλιαγμένη που όμως έχει την κορυφαία προπονήτρια στο πρωτάθλημα, την Αλεξία Καμμένου. Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 0-2, αλλά οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν και στη συνέχεια η ομάδα της Καμμένου έπαιρνε ένα γκολ προβάδισμα και ο Ολυμπιακός ισοφάριζε μέχρι το 7-7 και το ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός όμως πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά (τέλος τρίτης περιόδου και σε ολόκληρη την 4η) και εκμεταλλευόμενος περισσότερο την ευστοχία του στην παίκτρια παραπάνω (παρότι έχασε στο τέλος με τρεις ποινές την Ασημάκη) έφτασε στη νίκη, με πλουραλισμό και πάλι στο σκοράρισμα, αλλά με κορυφαίες τις Έγκενς (4 γκολ) και Αβραμίδου (3). Καθοριστική ήταν η απόκρουση της Χρυσής Διαμαντοπούλου σε εκτέλεση πέναλτι της Κούλχαας.
Οκτάλεπτα 2-3, 5-4, 4-3, 3-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης) Διαμαντοπούλου Χρ., Πλευρίτου Ελ. 2, Έγκενς 4, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Έμμολο 1, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αλεξία Καμμένου) Κούβδου Έλ., Νιχάους 2, Χυδηριώτη 3, Τζελέπη, Κώτσια, Ξενάκη 3, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ. 1, Κούλχαας 2, Διαμαντοπούλου Β., Κοκκινάκη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ειρ.