Ιταλία: Η Λούμπε στον τελικό, η Μόντενα ισοφάρισε την Περούτζια

Η Λούμπε νίκησε με 3-0 το Τρέντο κι έκανε το 3-1 στους ημιτελικούς, ενώ η Μόντενα κέρδισε με το ίδιο σκορ την Περούτζια και ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λούμπε είναι η πρώτη φιναλίστ του καμπιονάτο καθώς συμπλήρωσε τρεις νίκες επί της Τρέντο (που είχε το πλεονέκτημα της έδρας αλλά το έχασε από το πρώτο ματς), ωστόσο ο αντίπαλος της παραμένει άγνωστος καθώς η Μόντενα ισοφάρισε σε 2-2 την Περούτζια και όλα θα κριθούν σε 5ο ματς.
Η Λούμπε με τον Χουαντορένα να έχει 16 πόντους με 15/20 επιθέσεις 1 μπλοκ (16 είχε και ο Σοκόλοφ με 13/23 επιθέσεις και 3 άσους) κράτησε την Τρεντίνο στο 41% στην επίθεση και τον Κοβάσεβιτς στους 3 πόντους (3/16 επ.) με αποτέλεσμα να έχουμε ντέρμπι μόνο στο γ’ σετ που έληξε 31-29…
Στο άλλο ματς η Μόντενα με τους Τιλί, Μπέντνορζ, Ζάιτσεφ να παίζουν με 60% (64%, 60% και 56% αντίστοιχα) επίσης συνάντησε αντίσταση μόνο για ένα σετ από την Περούτζια που έκανε 31 λάθη και πλέον η πρόκριση θα κριθεί την Κυριακή (19:00) στην έδρα της Περούτζια.