Ιταλία: Η Περούτζια επιβίωσε στο θρίλερ και προκρίθηκε στον τελικό

Η Περούτζια νίκησε με 3-2 τη Μόντενα και με σκορ 3-2 νίκες προκρίθηκε στον τελικό όπου θα έχει το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην Λούμπε.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά από μια μάχη που διήρκησε 2 ώρες και 15 λεπτά η Περούτζια προκρίθηκε για 4η φορά στην ιστορία της στους τελικούς του καμπιονάτο και για 3η φορά θα έχει ως αντίπαλο την Λούμπε Τσιβιτανόβα (πρώην Ματσεράτα) με τη σειρά να ξεκινά ανήμερα της Πρωτομαγιάς.
Για να προκριθεί όμως η Περούτζια (και να αφήσει εκτός Champions League την Μόντενα, καθώς οι τρεις ιταλικές θέσεις πηγαίνουν στις δύο φιναλίστ και στο Τρέντο) χρειάστηκε να γίνουν και πάλι θαύματα όπως στο τρίτο ματς.
Εκεί η Περούτζια είχε ανατρέχει το 10-19, ενώ τώρα στον καθοριστικό αγώνα βρέθηκε να χάνει με 17-23 για να πάρει την αλλαγή και να πάει στο σερβίς ο Καναδός ακραίος Νίκολας Χογκ ο οποίος με τρεις άσους και άλλα δύο εξαιρετικά σερβίς έκανε το 23-23 με την Μόντενα να χάνει το σετ με 25-27 και τον Πολωνό ακραίο Μπέντνορζ.
Η ομάδα του Βελάσκο πήρε το τρίτο σετ με 23-25, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε με τον Ατανασίεβιτς να οδηγεί την Περούτζια στη νίκη.