STORY

Ιταλία: Ισοφάρισαν Ραβέννα, Βερόνα

Η Ραβέννα απέδειξε ότι η εκπληκτική της εμφάνιση στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης μόνο τυχαία δεν ήταν (είχε χάσει δύσκολα με 3-1) νίκησε την Περούτζια 3-2, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε κι η Βερόνα της Τρεντίνο.

Η Ραβέννα παρόλο που έκανε δύο σετ δώρο (50 λάθη κατέγραψε η στατιστική υπηρεσία) μπόρεσε να νικήσει την Περούτζια που είχε σε μέτρια μέρα Ατανασίεβιτς (15/39 επιθέσεις με 7 λάθη και 2 μπλοκ), Ζάιτσεφ (12/29 επ.) και πλέον όλα θα κριθούν σε τρίτο αγώνα.
Τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ για την Τρεντίνο (δεύτερη σερί ήττα) με την Βερόνα να επικρατεί 3-2 και να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι παρά την κόπωση προηγήθηκαν 1-2, όμως η άνοδος του Στερν και τα συνολικά 15 μπλοκ που έκανε η ομάδα του Γκρίμπιτς έφεραν την επικράτηση με 3-2 και ένα ακόμη παιχνίδι στη σειρά.
Στο Μιλάνο η Μόντενα στο πρώτο σετ έκανε 10 λάθη κι η γηπεδούχος παρά την κακή υποδοχή της προηγήθηκε, όμως στη συνέχεια ο Ενγκαπέ ήταν ασταμάτητος (22 πόντοι με 18/31 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 9 άσους την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόνο τους Τσέμπουλ, Άβεριλ να παλεύουν.
Το εισιτήριο της για τα ημιτελικά τσέκαρε και η Λούμπε (στους 30 πόντους ο Σοκόλοφ, στους 22 ο Χουαντορένα) που παραλίγο να πληρώσει την κόπωση της από το ματς με την Σκρα για τα πλέι οφ του Champions League (από 0-2 που έχανε κέρδισε 3-2). Η Πιατσέντζα πήρε το πρώτο σετ, αλλά έχασε τα δύο επόμενα με 11-25, με την Λούμπε να έχει 88% και 81% αντίστοιχα στην επίθεση!!! Τα γερόντια των γηπεδούχων Μάρσαλ, Φέι αντέδρασαν και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ με την Πιατσέντζα να αγγίζει μια επική ανατροπή (8-12, 13-14), ωστόσο δεν μπόρεσαν να την ολοκληρώσουν,