Ιταλία: Νίκες για Περούτζια, Τρέντο στα ημιτελικά

Η Περούτζια ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά των αγώνων με την Μόντενα, ενώ το Τρέντο νίκησε την Λούμπε και μείωσε σε 1-2 νίκες.

του Δημήτρη Τυχάλα

Συνεχίζονται τα απίθανα ματς στην ημιτελική φάση του καμπιονάτο όπου Περούτζια (1η στην κανονική περίοδο) έχει το προβάδισμα με 2-1 νίκες κόντρα στην Μόντενα (4η) και η Λούμπε (3η) προηγείται με το ίδιο σκορ κόντρα στην Τρέντο (2η) έχοντας κάνει το μπρέικ στο πρώτο ματς.
Στο Τρέντο η τοπική ομάδα μετά από 2 ώρες και 26 λεπτά μπόρεσε να πάρει την πρώτη της νίκη σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, με την τελευταία να σημειώνεται στο τάι μπρέικ όπου η Λούμπε προηγήθηκε με 7-10.
Με τους Ράσελ, Βετόρι σε κακή μέρα ο Λορεντζέτι έριξε στη μάχη Καβούτο, Νέλι και η Τρεντίνο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο τάι μπρέικ (όπου επέστρεψαν οι βασικοί) η Λούμπε προηγήθηκε με 4-7 κι έφτασε στο 7-10 που έγινε 9-10 με μπλοκ του Τζιανέλι στον Χουαντορένα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 12-12 με δύο επιθέσεις του MVP Κοβάσεβιτς, έσωσαν το πρώτο ματς μπολ με χαμένο σερβίς για να ακολουθήσει μπλοκ του Ράσελ στον Χουαντορένα και άουτ του Σοκόλοφ για το 16-14.
Στο άλλο ματς η Περούτζια νίκησε με 3-1 την Μόντενα η οποία έβγαλε τα μάτια της στο τρίτο σετ (με το σκορ 1-1) καθώς προηγήθηκε με 10-19 (!!!) και το έχασε με 27-25 με τους Ποντράσιανιν, Ατανασίεβιτς να κάνουν σπουδαία δουλειά, ενώ στο 23-24 ο Ζάιτσεφ κάρφωσε άουτ.
Οι επόμενοι αγώνες διεξάγονται τη Μεγάλη Πέμπτη.