Ιταλία: Ο Στόιτσεφ πήρε εκδίκηση από τη Μόντενα

Η επιστροφή του Ράντο Στόϊτσεφ στη Μόντενα, ενάμιση χρόνο μετά την απόλυση του (κατ’ απαίτηση των παικτών) ήταν θριαμβευτική με τον Βούλγαρο τεχνικό να οδηγεί τη Βερόνα στη νίκη με 3-2.

Η Μόντενα, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο CEV Cup με τον πρώτο αγώνα να είναι την ερχόμενη Πέμπτη, προηγήθηκε με 16-11 στο πρώτο σετ, αλλά το έχασε με 23-25, βρέθηκε στο 0-2 και αντέδρασε οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ (έσωσε το βαθμό στο τρίτο σετ που το πήρε με 31-29), αλλά εκεί η Βερόνα είχε από την αρχή το προβάδισμα και το πήρε με 13-15. Η Βερόνα είχε 16 μπλοκ (τα 7 στον Ζάιτσεφ!) και άντεξε παρά τους 11 άσους που πήραν οι γηπεδούχοι.

Δείτε τον τελευταίο πόντο με το χαμένο σερβίς του Ζάιτσεφ.

Στα άλλα ματς ξεχωρίζει το διπλό της Βαλέντια στην έδρα της Λατίνα που δίνουν τη μάχη της παραμονής, ωστόσο πρόσωπο της αγωνιστικής ήταν ο διαγώνιος του Μιλάνο Νιμίρ Αμπντέλ-Αζίζ, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 3-1 επί της Πιατσέντζα έχοντας 41 πόντους! Ο Ολλανδός άσος 36/60 επιθέσεις, 2 άσους και 3 μπλοκ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του έκαναν συνολικά 5ο επιθέσεις!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:
Μόντσα-Σόρα 3-0 (25-22, 25-15, 25-15)
Μόντενα-Βερόνα 2-3 (23-25, 17-25, 31-29, 25-19, 13-15)
Λατίνα-Βίμπο Βαλέντια 2-3 (22-25, 26-28, 25-18, 25-23, 15-17)
Μιλάνο-Πιατσέντζα 3-1 (25-20, 21-25, 25-21, 25-22)
Ραβέννα-Πάντοβα 3-0 (25-18, 25-18, 25-19)
*Λούμπε-Περούτζια 3-1 (28-26, 25-20, 24-26, 25-22), ο αγώνας είχε διεξαχθεί στις 10/11