Ιταλία: Το Μιλάνο διέλυσε την Μόντενα μπροστά σε 12.400 θεατές!

Η 17η αγωνιστική του καμπιονάτο τα είχε όλα με σπουδαία ματς κι ένα μεγάλο ρεκόρ που σημειώθηκε στο Forum του Μιλάνο.

τουΔημήτρηΤυχάλα

Στην κορυφή παρέμεινε η εκπληκτική Τρεντίνο που έφτασε τις 20 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Βαλέντια χάρις στην τριπλέτα Κοβάτσεβιτς, Ράσελ, Λίσινατς.
Στο -2 είναι η Περούτζια η οποία για δύο σετ είχε μεγάλη κόντρα με την Λούμπε, όμως μετά το 1-1 έκανε περίπατο, ενώ στο -7 από την κορυφή είναι πλέον η Μόντενα που έχασε με 3-0 στο κατάμεστο Forum του Μιλάνου όπου βρέθηκαν 12.343 θεατές!!!
Αυτή είναι η μεγαλύτερη προσέλευση στην ιστορία του καμπιονάτο σε αγώνα κανονικής διάρκειας, που συνοδεύτηκε με ρεκόρ εισπράξεων (περίπου 100.000 ευρώ) και με μια τεράστια νίκη που είχε την υπογραφή του Νιμίρ Αμπντελαζίζ. Ο Ολλανδός διαγώνιος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 69% στην επίθεση, την ίδια ώρα που ο Ζάιτσεφ είχε 41% στο 1ο σετ, 14% στο δεύτερο και στο τρίτο ήταν στον… πάγκο.