Ιταλία: Βαριές ήττες για Βερόνα, Καστελάνα

Ο Δημήτρης Τζούριτς παραμένει στα «πιτς» λόγω τραυματισμού και η Βερόνα γνώρισε εντός έδρας συντριβή στο ντέρμπι με την Λούμπε, η οποία παρά την απουσία του Σάντερ είχε σε εκπληκτική μέρα τους Σοκόλοφ (12/17 επιθέσεις, 3 άσους, 2 μπλοκ), Χουαντορένα (13/21 επιθέσεις).

Νέα ήττα για την Καστελάνα του Γιώργου Τζιουμάκα (έπαιξε μόνο στο 1ο σετ έχοντας 1/9 επιθέσεις) που βρέθηκε να προηγείται με 17-21 στο β’ σετ στην έδρα της Περούτζια αλλά το έχασε με 29-27 ενώ στα άλλα δύο δεν προέβαλλε ιδιαίτερη αντίσταση.
Η Τρεντίνο επικράτησε στο άλλο ντέρμπι με 3-2 της Μόντενα στην επιστροφή του Ράντο Στόιτσεφ στο Τρέντο σε ένα ματς που είχε 76 λάθη (42 οι γηπεδούχοι, 34 οι φιλοξενούμενοι).