Ήταν ντέρμπι για ένα σετ

Μόνο για ένα σετ δυσκολεύτηκε η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Ολυμπιακού στο Μετς, όπου επικράτησε 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού για την 11η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ με την οποία ολοκληρώθηκε και ο πρώτος γύρος.

Oι ερυθρόλευκοι συνέχισαν απτόητοι το αήττητο σερί τους στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας στις 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες έχοντας χάσει μόλις ένα σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο προβάλοντας αντίσταση, όμως με δυο σερί άσσους ο Οϊβάνεν διαμόρφωσε το 25-27 για τον Ολυμπιακό δίνοντας του προβάδισμα με 1-0.
Το 2ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (με +6 στο δεύτερο), με άσσο του Ζουπάνη έφτασε στο 24-15 και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη στο 25-16 με το οποίο έκανε το 2-0 στα σετ.
Στο ξεκίνημα του 3ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 9-10 σε 10-15 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμα στο +6 (14-20), με μπλοκ των Αλεξίεφ και Ανδρεάδη και με σερβίς στο φιλέ του Γκολζάνι διαμορφώθηκε το 18-25 με το οποίο οι οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές με 3-0 από το Μετς.
Tα σετ: 0-3 σε 1.15, 25-27 (30′), 16-25 (22′), 18-25 (23′)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ) Oϊβάνεν 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 11 (6/11 επ., 5 άσσοι, 30%υπ.-20%αρ.), Ραούβερντινκ 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου –λ (71%υπ.-43%αρ.)/ Ζουπάνης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (50%υπ.-25%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης
Παναθηναϊκός (Δ. Ανδρεόπουλος) Σιρμπενάγκελ 6 (3/5, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Μπολζάνι 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 58%υπ.-31%αρ.), Ένσινκ 1 (1/1 επ., 31%υπ.-8%αρ.), Γκούζντα –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Βασιλακόπουλος, Κουμιώτης