Ήττα για την Εθνική

Στην χειρότερη της φετινή εμφάνιση, η Εθνική γυναικών ηττήθηκε με 3-1 από την Ουγγαρία στο 2ο αγώνα της 3ης αγωνιστικής του ευρωπαϊκού λιγκ στην Βουδαπέστη, τηρώντας την παράδοση που την θέλει να έχει μία νίκη και μία ήττα σε κάθε αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η… κακή μέρα από το πρωί φάνηκε καθώς η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 9-1 στο πρώτο σετ και παρόλο που φάνηκε να μαζεύει τη διαφορά (9-5, 14-10) η γηπεδούχος ομάδα έφτασε εύκολα στο 25-15.
Στο δεύτερο σετ αρχικά φάνηκε ότι τα κορίτσια του Καλμαζίδη όπως και στο πρώτο ματς θα έμπαιναν από εκείνο το σημείο, αλλά το 12-12 έγινε 15-12 και η Ουγγαρία έτρεξε ένα σερί 13-5 για το τελικό 25-17.
Στο τρίτο σετ πάλι υπήρχε μια σχετική ισορροπία μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) κι όταν η Ουγγαρία ξέφυγε με 19-16 το ματς φάνηκε να τελειώνει, αλλά σε εκείνο το σημείο υπήρξε επιτέλους αντίδραση. Με άσο της Μερτέκη μειώσαμε 19-18 και το 22-21 έγινε 22-25 με κόκκινη κάρτα στον ουγγρικό πάγκο (2η κίτρινη για καθυστέρηση) κόντρα επίθεση της Βασιλαντωνάκη και μπλοκ της ίδιας (που μαζί με την Βεργίδου είχαν μπει ως διπλή αλλαγή στο 22-21)!
Κι ενώ στο τέταρτο σετ καταφέραμε να ξεφύγουμε με 14-18 (από 14-13) και να φτάσουμε στο 17-22, εκεί εμφανίστηκε το καθιερωμένο μπλακ άουτ που ήταν καταστροφικό! Η Ουγγαρία μείωσε σε 21-22 (με την αλλαγή της Κελεσίδου να μην δικαιώνει τον Καλμαζίδη) και παρόλο που φτάσαμε στο 23-24 η Βασιλαντωνάκη έχασε το σερβίς (24-24), η νέα κακή υποδοχή έφερε το 25-24 και η άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη έδωσε τέλος στο ματς.

Τα σετ 25-15, 25-17, 22-25, 26-24
Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σάντορ 17 (16/44 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 00% άριστες), Τάλας 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Ζέλες 13 (5/7 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόμπι 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Λίλιομ 18 (14/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 73% υπ. – 53% άριστες), Χόρβαθ 13 (7/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Κότελ Ντ. -λ (36% υπ. – 27% άριστες) / Μπόντναρ 4(2/3 επ., 2 άσοι), Πάλαγκ 3 (3 άσοι), Σομπαθέλι.
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Νομικού 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Γιώτα 11 (6/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. – 37% άριστες) / Μερτέκη 7 (7/14 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου, Κελεσίδου, Κιόση 2 (2/9 επ.)