‘Ηττα για τον Ολυμπιακό, πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σαμπαντέλ

Η ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης καθώς πριν από λίγο ηττήθηκε από τη γηπεδούχο Σαμπαντέλ στον τελικό 13-11.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (6-6). Στην τρίτη περίοδο, τρία γκολ των Ελευθερία Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου και Χριστίνα Τσουκαλά έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά που ξεκίνησε το τέταρτο οκτάλεπτο προηγούμενος 9-8.
Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τις ερυθρόλευκες που με της της Ελευθερίας Πλευρίτου και τη Χάνα Μπάκλινγκ έφτασαν το σκορ στο +3 (11-8) στο 5:17. Δυστυχώς όμως δεν κατάφεραν να διαχειριστούν τη διαφορά με τις Ισπανίδες να ευνοούνται από την έδρα και με ένα σερί 5-0 να φτάνουν τελικά στη νίκη με 13-11 για να κατακτήσουν το 5ο τρόπαιο στην ιστορία τους.
Οκτάλεπτα 2-3, 4-3, 2-3, 5-2
Σαμπαντέλ: Ορτίζ 1, Εσπάρ 1. Ορτίζ Μουνιόθ 3. Στέφενς 1, Γκοντόι 1 Φόρκα 2, Νέουσουλ 4.
Ολυμπιακός: Ε. Πλευρίτου 2, Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1. Μπάκλινγκ 4, Τσουκαλά 2.