Ήττα της Εθνικής στη Ρωσία

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών από την ομάδα της Ρωσίας στο Κίρισι, στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων της ευρωπαϊκής ζώνης του world league

της Πηνελόπης Γκιώνη

H Εθνική ξεκίνησε καλά και με σφιχτή άμυνα για να προηγηθεί με ένα γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο όμως στη δεύτερη περίοδο οι Ρωσίδες έδειξαν τη δυναμικότητα του ισοφαρίζοντας και δημιουργώντας διαφορά ενός γκολ για να λήξει το ημίχρονο σε 4-3. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα καθώς οι οικοδέσποινες με έξι γκολ έναντι τεσσάρων των Ελληνίδων άνοιξαν τη διαφορά και μπήκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο με προβάδισμα τριών γκολ. Οι παίκτριες του Λοράντου προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά κρατώντας καλή άμυνα όμως το προβάδισμα των αντιπάλων ήταν καταλυτικό και έτσι η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ στα 12-9. Βέβαια, η εμφάνιση της Εθνικής ήταν καλή απέναντι στην δευτεραθλήτρια Ευρώπης Ρωσία ενώ από τον αγώνα έλειπε το μεγάλο νεκρό διάστημα που της είχε κοστίσει στο ευρωπαϊκό. Η ομάδα πια επικεντρώνεται στην προετοιμασία της για το προ-Ολυμπιακό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Τεργέστη στο διάστημα 8-15 Μαρτίου.
Οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 6-4, 2-2
Ρωσία (Αλεξάντερ Γκαϊντούκοφ): Γκοβολίνα, Μπερσνέβα 2, Προκοφίεβα, Πιστίνα 2, Φεντότοβα, Πόποβα, Σερζάντοβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα 1, Γκέρζανιτς 1, Πανφίλοβα 1, Ριζίκοβα 1, Καρναούκ 1.
Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Πρωτόπαππα, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πάτρα, Κώτσια, Νίνου, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου.