Ήττες για τις ομάδες των Ελλήνων στην Ιταλία

Ο Δημήτρης Τζούριτς είδε από την κερκίδα (λόγω του τραυματισμού του) την Βερόνα να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με 3-1 στο ντέρμπι κόντρα στην Μόντενα, ενώ ο Γιώργος Τζιουμάκας αγωνίστηκε βασικσε όλο το ματς στην εντός έδρας ήττα της Καστελάνα από την Βίμπο.

Στην Βερόνα οι «μπλε» πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, αλλά από το β’ και μετά ο Ν’γκαπέ έκανε… παπάδες και σταμάτησε στους 27 πόντους με (21/32 επιθέσεις, 2 άσους, 4 μπλοκ) κι η Μόντενα μαζί με την Περούτζια, που νίκησε εύκολα με μέτρια απόδοση την Μόντσα, οδηγούν την κούρσα χωρίς καμία απώλεια μετά από 5 αγωνιστικές.
Η Καστελάνα προηγήθηκε με 2-0 της Βίμπο κάνοντας ανατροπή στο πρώτο σετ (από 18-21, 27-25), αλλά η Βίμπο με κορυφαίο τον Αντόνοφ (23 πόντοι) και καθοριστική συμβολή από την Λεκάτ (15 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο) έκανε την ανατροπή. Στους 19 πόντους ο «Τζούμι» με 16/42 επιθέσεις, 1 άσο, 2 μπλοκ, στους 12 ο πρώην ερυθρόλευκος Άτος Κόστα με 6/11 επιθέσεις. 5 μπλοκ).