Και 2ο αργυρό για την Κορακάκη!

Ακόμα ένα ασημένιο μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η Άννα Κορακάκη, αυτή τη φορά στα 25μ, του σπορ πιστολιού στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στο Μπακού του Αζερμπαιτζάν.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε ως τέταρτη στον τελικό του σπορ πιστολιού 25μ. με επίδοση 584 (292-292)/600(300-300). Στη συνέχεια πετυχαίνοντας 17 κεντρικά δεκάρια στις 25 σφαίρες των προκριματικών του τελικού κατέλαβε την πρώτη θέση έχοντας έτσι την ευκαιρία να αγωνιστεί για τη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου κόντρα στην Αντοανέτα Μπόνεβα. Στην μεταξύ τους αναμέτρηση η Μπόνεβα επικράτησε στην τελευταία σειρά βολών και έκανε το 7-5 επί της Κορακάκη η οποία κατέκτησε τελικά το δεύτερο ασημένιο της μετάλλιο στη διοργάνωση κλείνοντας με απόλυτη επιτυχία τη παρουσία της και στη φετινή σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων.
Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας της Δραμινής πρωταθλήτριας πριν το μεγάλο ραντεβού της Βραζιλίας μέχρι το οποίο θα συνεχίσει τις προπονήσεις της στην ιδιαίτερη πατρίδα της.