ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Και 5ο χρυσό στο ευρωπαϊκό!

Σε πρώτη δύναμη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασία Κ23 στο Μπρεστ της Λευκορωσίας αναδεικνύεται η Ελλάδα καθώς η Εθνική ολοκλήρωσε τους αγώνες με ακόμα ένα χρυσό, το 5ο στη διοργάνωση.

Το δίδυμο του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, Πέτρος Καϊδατζής και Νίνος Νικολαΐδης έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη διοργάνωση για τα ελληνικά κουπιά. Κατέκτησαν το 5ο χρυσό και έβδομο μαζί με το ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο. Το ελληνικό πλήρωμα επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητά του και με χρόνο 6:18.44 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για να ακουστεί για πέμπτη φορά ο Εθνικός μας ύμνος στο κωπηλατοδρόμιο. Στη 2η θέση και πέντε δευτερόλεπτα πίσω τερμάτισε η Ελβετία με 6:23.17 ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Αυστρία με 6:23.67.