Και τώρα οι δυο τους τον τελικό

Ονειρικός στον τελικό της Ντόχα, καθώς νωρίς νωρίς το 2017, θα βρεθούν αντιμέτωποι το Νο1 και το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης στο τένις.

Ο Άντι Μάρεϊ επικράτησε πριν από λίγο επί του Τόμας Μπέρντιχ στον ημιτελικό κερδίζοντας τον 6-3, 6-4 δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα από τον Τσέχο ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας δεμένο τον αστράγαλο του ενώ σε κάθε ευκαιρία δεχόταν ιατρική φροντίδα. Αυτή ήταν η 28η συνεχόμενη νίκη για τον Μάρεϊ σε επίσημες αναμετρήσεις (ηττήθηκε σε ένα τουρνουά επίδειξης) που τον οδήγησε στον τέταρτο τελικό της καριέρας του στο τουρνουά της Ντόχα.
Σε αντίθεση με τον Μάρεϊ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε να σώσει πέντε ματς μπολ για να επιβιώσει στον ημιτελικό με τον Φερνάντο Βερντάσκο. Με τον Ισπανό να έχει κερδίσει το πρώτο σετ με 6-4, έφτασε να προηγείται 6-5 και να έχει πέντε ευκαιρίες για να αποκλείσει τον Τζόκοβιτς. Ωστόσο ο Σέρβος αποδείχθηκε επτάψυχος και κατάφερε να γυρίσει τον ημιτελικό παίρνοντας το δεύτερο σετ με 7-6 και το τρίτο με 6-3. «Δε νομίζω να έχω σώσει άλλη φορά πέντε ματς πόιντ σε ένα σετ. Ήταν άτυχος ο Φερνάντο στο δεύτερο σετ που θα μπορούσε να είχε κερδίσει» δήλωσε ο Τζόκοβιτς ο οποίος ετοιμάζεται για τον αυριανό τελικό κόντρα στον Άντι Μάρεϊ.
Αυτή θα είναι η 36η αναμέτρηση των δύο αθλητών του τένις με τον Τζόκοβις να έχει 24 νίκες και τον Μάρεϊ 11. Το σκορ σε τελικούς είναι 10-8 υπέρ του Σέρβου και η αυριανή θα είναι η πρώτη φορά που οι δυο τους θα βρεθούν αντιμέτωποι στην Ντόχα.