Και τώρα το χρυσό

Η Εθνική ομάδα πόλο νέων γυναικών πήρε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης και τώρα πάει για το χρυσό. Η Ελλάδα νίκησε στον ημιτελικό την Ισπανία με 10-6.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η νικηφόρα πορεία της Εθνικής ομάδας δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στις Ισπανίδες και από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο έδειξε ποιος θα έχει το πάνω χέρι. Το 4-1 της πρώτης περιόδου έγινε 6-2 στο ημίχρονο και αυτό το +4 οι αθλήτριες του Γιώργου Μορφέση το διαχειρίστηκαν σωστά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Η μοναδική περίοδος με επιμέρους σκορ υπέρ της Ισπανίας ήταν η τελευταία με το άνευ σημασίας 1-2. Ο τελικός θα γίνει αύριο στις 19:30 κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία, που νίκησε 12-11 την Ουγγαρία στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα 4-1, 2-1, 3-2, 1-2
Ελλάδα (Μορφέσης) Ελ. Πλευρίτου 3, Στ. Χαραλαμπίδου 3, Ελευθεριάδου 2, Ι. Χαραλαμπίδου, Χυδριώτη