ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Κακή αρχή για τον Γκιώνη

Με το αριστερό μπήκε ο Παναγιώτης Γκιώνης στο Τοπ 16 της Ευρώπης που άρχισε το πρωί στο Μπακού. Ο Έλληνας πρωταθλητής γνώρισε την ήττα στον πρώτο αγώνα του από τον Ζοάο Μοντέιρο.

του Σταύρου Γεωργακόπουλου

Με τον αέρα του πρωταθλητή Ευρώπης στο ομαδικό, ο Πορτογάλος ξεπέρασε γρήγορα το σοκ από το προβάδισμα που πήρε ο Γκιώνης όταν επικράτησε 11-5 στο πρώτο σετ. Ο Μοντέιρο αντεπιτέθηκε και πήρε τρία συνεχόμενα σετ που του έδωσαν τη νίκη με 1-3. Τα σετ: 11-5, 7-11, 7-11, 11-13.
Στις έξι το απόγευμα, ο Γκιώνης θα αντιμετωπίσει τον Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ! Η νίκη αποτελεί μονόδρομο διότι σε αντίθετη περίπτωση ο Παναγιώτης θα τεθεί νοκ άουτ από τη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «8» της διοργάνωσης. Το πρωί ο Λευκορώσος επικράτησε 3-1 του Μπάστιαν Στέγκερ από τη Γερμανία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης μαζί με τον Μοντέιρο. Τα σετ: (11-2, 11-4, 7-11, 12-10). Όλα τα παιχνίδια μεταδίδονται ζωντανά στο ίντερνετ από το Laola1tv.