Καλές επιδόσεις στον ημιμαραθώνιο Τρικάλων

Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στον ημιμαραθώνιο των Τρικάλων με το νικητή του αγώνα Θόδωρο Αναγνώστου να τρέχει εντός ορίου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Ο αθλητής του ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου τερμάτισε σε 1:07:31 με το όριο που έχει ορίσει ο ΣΕΓΑΣ να είναι στο 1:07:40. Ωστόσο η επίδοση αυτή δεν αναγνωρίζεται ως επίτευξη ορίου αφού ο αγώνας δεν πληροί τις προδιαγραφές που έχουν τεθεί, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί υπάρχει αρκετή κατηφορική διαδρομή. Κάτω από 1:08 έτρεξε και ο Γιώργος Μίνο του ΑΟ Μυκόνου που ήταν δεύτερος με 1:07:59 ενώ τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Καραΐσκος του Πανελληνίου με 1:08:51.
Ο ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου έκανε το νταμπλ αφού πήρε την πρωτιά και στις γυναίκες με τη Στεφανίδα Λεοντιάδου να ολοκληρώνει σε 1:21:33. Την ακολούθησαν η Βασιλική Καραγεωργάκη με 1:21:47 και η Σόνια Τσεκίνι με 1:23:53.
Συνολικά, τον αγώνα ολοκλήρωσαν 1300 δρομείς.