ΜΠΑΚΟΥ 2015

Καλή μέρα η σημερινή

Με το αργυρό μετάλλιο του διδύμου Κορακάκη-Μαλγαρινού να ξεχωρίζει, ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία και σήμερα στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού.

Στη σκοποβολή το δίδυμο Κορακάκη-Μαλγαρινός έχασαν στην τελευταία βολή το χρυσό μετάλλιο στο μεικτό, του αεροβόλου πιστολιού από 10 μέτρα. Κατέκτησαν ωστόσο το 6ο μετάλλιο για την Ελλάδα. Με αυτό το μετάλλιο η Ελλάδα βρίσκεται στην 20η θέση της γενικής κατάταξης με ένα χρυσό, τρία αργυρά και δύο χάλκινα.
Στα μπάντμιντον, είχαμε τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες των προκριματικών ομίλων. Στους άνδρες, ο Γιώργος Χαραλαμπίδης ηττήθηκε από τον Ιρλανδό Σκοτ Έβανς 2-0 (21-7, 21-9). Στις γυναίκες η Ιωάννα Καρκαντζιά έχασε από την Κροάτισα Ντοροτέα Σουτάρα 2-0 (21-17, 21-18) και στο μεικτό τα αδέλφια Τέντα, Ειρήνη και Πέτρος ηττήθηκαν από τους Ούγγρους Κράουζ-Σαρόσι 2-0 (21-4, 21-5).
Τέλος στο σάμπο, ο Μιρμάνης Ηλιάδης ηττήθηκε στον προημιτελικό από οτν Βούλγαρο Μάρτιν Ιβάνοφ 3-1 και αποκλείστηκε.