Καλή αρχή για τον Μπενεχούτσο

Με χάλκινο μετάλλιο ξεκίνησε τους αγώνες στην 50αρα πισίνα ο Θόδωρος Μπενεχούτσος αγωνιζόμενος στο πρωτάθλημα του Κουίνσλαντ στην Αυστραλία, παρουσία όλης της εθνικής ομάδας των Αυστραλών αλλά και αρκετούς ξένους που προετοιμάζονται εκεί.

Ο Έλληνας κολυμβητής αγωνίστηκε στον τελικό των 100μ. πεταλούδας και με 54.09 κατέλαβε την τρίτη θέση πίσω από τον Ιάπωνα Γιούκι Κομπόρι που έκανε 53.47 και τον Αυστραλό Μπόουεν Γκο που τερμάτισε σε 53.96.
Ο 19χρονος κολυμβητής, έπεσε και στα 200μ. ελεύθερο όμως με 1:53.26 δεν κατάφερε να είναι στους 16 πρώτους. Νικητής στον τελικό ήταν ο 17χρονος Ελάιτζα Γουίνινγκτον κολυμπώντας σε 1:47.96. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αριάρνε Τίτμους με 1:56.34.
Στα 200μ. πρόσθιο η Έμα Μακίον με 2:23.50 πήρε τον τίτλο και στους άνδρες ο 17χρονος Ζακ Στάμπλετι Κουκ με 2:12.29. Στα 100μ. πεταλούδα των γυναικών η Νοτιοκορεάτισα Σέιον Αν έκανε 58.79 και στα 400μ. μεικτής η 16χρονη Κάιλι Μακίον με 4:40.29. Και ο νικητής στους άνδρες στα 400μ. μεικτής ήταν 16χρονος, ο Κάιλ Νάσλερ με 4:30.08.
Όπως φαίνεται οι μικροί σε ηλικία κυριάρχησαν την πρώτη μέρα των αγώνων με τους μεγάλους να μην τα πηγαίνουν καλά. Χαρακτηριστικό είναι πως ο χρυσός Ολυμπιονίκης των 100μ. ελεύθερο Κάιλ Τσάλμερς δεν πέρασε ούτε στη 16αδα των 200μ. ελεύθερο. Αυτό έχει εξήγηση καθώς οι «μεγάλοι» είναι ακόμα σε βαριά προετοιμασία καθώς ο στόχος είναι τα τράιαλς για τους κοινοπολιτειακούς αγώνες που θα γίνουν το Φεβρουάριο.