ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Καλή αρχή για Κοκκαλάνη στο παγκόσμιο

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Βύρωνα Κοκκαλάνη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στην κατηγορία RSX που διεξάγεται στο Σορέντο της Αυστραλίας.

Την πρώτη μέρα των αγώνων πραγματοποιήθηκαν τρεις ιστιοδρομίες. Ο αθλητής του Νικόλα Κακλαμανάκη ξεκίνησε με 9η θέση και ακολούθησε η 4η στη δεύτερη ιστιοδρομία για να είναι ο νικητής στην τρίτη. Με αυτά τα αποτέλεσμα έχει 14 βαθμούς ποινής και βρίσκεται στην 6η θέση της γενικής κατάταξης μεταξύ 70 ιστιοπλόων. Ο Κύπριος Ανδρέας Καριόλου ήταν 13oς – 24ος και 12ο για να συγκεντρώσει 49 βαθμούς και να καταταγεί 31ος.
Στις γυναίκες το ξεκίνημα δεν ήταν ανάλογο για τις ελληνικές συμμετοχές. Η Γκέλλυ Σκαρλάτου με 36η – 23η και 34η θέση στις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες είναι στην 32η θέση με 93 βαθμούς ενώ η Ιωάννα Σύρτη είχε 44-42-47 για να βρεθεί 44η με 133 βαθμούς ποινής σε συνολικά 46 συμμετέχουσες.