ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Καλή αρχή στο όπεν της Πολωνίας

Σε θέση να διεκδικούν την πρωτιά στους ομίλους τους έφερε τέσσερις Έλληνες διεθνείς η πρώτη μέρα στο Challenge open επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Πολωνίας, που γίνεται στο Βλαντισλάβοβο.

Στους άνδρες έχουν γίνει 43 γκρουπ και περίπου οι μισοί νικητές αυτών θα πάνε μετά και σ’ ένα νοκ άουτ ματς για την πρόκριση στο ταμπλό. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος αγωνίζεται στο 4ο γκρουπ και στην πρεμιέρα επιβλήθηκε του Άιντος Κενζιγκούλοφ από το Καζακστάν με 3-0 σετ (11-6, 11-7, 11-8). Θα διεκδικήσει την πρωτιά απέναντι στον επικεφαλής Λούκα Μλαντένοβιτς από το Λουξεμβούργο.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος στον πρώτο του αγώνα επικράτησε με δυσκολία σειρά του Άγγλου Μάθιου Ντέις με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 14-12, 11-5). Με στόχο ν’ αναδειχτεί νικητής του γκρουπ αντιμετωπίζει τον Ιταλό Κάρλο Ρόσι.

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος που είναι στο 9ο γκρουπ έδωσε γερή αναμέτρηση με τον Ισπανό Μιγκέλ Φρανζίσκο Ρουίθ και με μίνι ανατροπή από 7-9 στο 4ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 (11-7, 8-11, 11-9, 11-9). Σήμερα (13:10) θα τεθεί αντιμέτωπος για την πρωτιά με τον Τσέχο Τόμας Τρέγκλερ.

Η Ελισάβετ Τέρπου στο 7ο γκρουπ, γνώρισε δύο ήττες, αλλά μέτρησε δυνάμεις απέναντι σε πολύ αξιόλογες αθλήτριες. Αρχικά κάμφθηκε από την Άνα Βέγκρζιν από την Πολωνία με 3-1 σετ (4-11, 11-3, 5-11, 7-11) κι έπειτα από τη Ρουμάνα Αντίνα Ντιακόνου (επικεφαλής) με 3-0 (9-11, 5-11, 6-11).

Η Κατερίνα Τόλιου ήταν επικεφαλής στο 12ο γκρουπ, όμως η παρουσία Κινέζας αθλήτριας μέτρησε καθοριστικά κι ας ερχόταν από την τρίτη σειρά των seeding. Στον πρώτο της αγώνα η αμυντικού στυλ αθλήτριά μας έχασε από τη Σάι Σουνγιάο με 3-1 σετ αν και πήρε προβάδισμα και πίεσε (11-7, 7-11, 5-11, 5-11). Αργότερα η Κινέζα κατέβαλλε και τη Σουηδέζα Ερίκα Φροντ κι έτσι σιγούρεψε την 1η θέση του γκρουπ. Η Τόλιου αναμετριέται σήμερα με τη Φροντ.

Στο 14ο γκρουπ η Κωνσταντίνα Παρίδη νίκησε με 3-1 σετ τη Ρουμάνα Αντρέα Κλάπα (11-8, 11-4, 8-11, 11-6) και σήμερα αντιμετωπίζει για την πρωτιά την Τουρκάλα Οζγκέ Γιλμάζ.

Η Ιωάννα Γερασιμάτου υπέστη δύο ήττες στο 27ο γκρουπ, αλλά έδωσε δύο καλά τεστ. Αρχικά έχασε από την Ισπανίδα Άνα Γκαρσίαμε 3-0 σετ (5-11, 5-11, 7-11) κι έπειτα από την επικεφαλής Ουγγαρέζα Μπερναντέτ Μπαλίντ με 3-1 (8-11, 11-9, 8-11, 6-11).