ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Καλή η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο κύπελλο

Το παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας στο Μαϊάμι ολοκληρώθηκε χωρίς μετάλλιο για την ελληνική αποστολή αλλά με τρία πλασαρίσμα στην πρώτη εξάδα και μία ατυχία που στέρησε τη διάκριση στην Καραχάλιου.

Με φοβερή αντεπίθεση στις τελευταίες ιστιοδρομίες και νίκη στην κούρσα των μεταλλίων οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, φεύγουν μεν με άδεια χέρια από το Μαϊάμι καθώς έμειναν στην 4η θέση με 66 βαθμους ποινής (νίκησαν οι Βρετανοί Πέισεν – Γκρουμπ) όμως έδειξαν πως δικαίως είναι στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης και σίγουρα θα ακολοθήσουν και οι επιτυχίες.
Ιδιαίτερα ελπιδοφόρα η παρουσία του νεαρού διδύμου Μαρία Μπόζη – Ραφαηλίνα Κλωναρίδου στα 470 των γυναικών με την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κούρσα των μεταλλίων που τους χάρισε την έκτη θέση στην τελική γενική κατάταξη με 80 βαθμούς ποινής. Το χρυσό πήγε στο πλήρωμα της Σλοβενίας Μίρακ – Μακαρόλ με 27 βαθμούς ποινής.
Στην κατηγορία των φιν, ο Γιάννης Μιτάκης ήταν 5ος στην κούρσα των μεταλλίων και την 5η θέση κατέκτησε και στην τελική καταταξη με 62 βαθμούς ποινής. Ο Βρετανός Γκιλ Σκοτ ήταν ο νικητής της κατηγορίας με 19 βαθμούς καθώς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος.
Η Βασιλεία Καραχάλιου ήταν η άτυχη της ελληνικής αποστολής καθώς τραυματίστηκε στο πόδι νωρίς και από την τρίτη ιστιοδρομία και μετα αγωνίστηκε με… ένα πόδι. Προτίμησε να μην εγκαταλείψει τον αγώνα και ολοκλήρωσε στην 29η θέση με 179 βαθμούς. Η Αθανασία Φακίδη κατετάγει 49η με 288 βαθμούς. Νικήτρια η Βρετανίδα Άλιον Γιανγκ με 71 βαθμούς.
Στα λέιζερ, ο Παύλος Κοντίδης ολοκλήρωσε 11ος με 123 βαθμούς και τον Τομ Μπάρτον από την Αυστραλία να παίρνει το χρυσό με 51 βαθμούς.