ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Καλή μέρα για Μιτάκη

Οι καιρικές συνθήκες στο Σπλιτ δεν επέτρεψαν να γίνει και δεύτερη ιστιοδρομία σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Finn. Στη μοναδική που έγινε, ο Γιάννης Μιτάκης ήταν τρίτος.

του Άκη Ιωακείμογλου

Μόνο μία από τις δύο ιστιοδρομίες της ημέρας έγιναν σήμερα στο Σπλιτ, για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των Finn, αφού οι καιρικές συνθήκες προκάλεσαν καθυστέρηση και η δεύτερη της ημέρας και τέταρτη συνολικά δεν έγινε ποτέ. Στη μία και μοναδική κούρσα που πραγματοποιήθηκε, ο Γιάννης Μιτάκης τα πήγε περίφημα και τερμάτισε τρίτος πίσω από το Νεοζηλανδό Άντριου Μέρντοχ και τον Κροάτη Ιβάν Γκάσπιτς. Έτσι ο Έλληνας ιστιοπλόος ανέβηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης. Στην 43η θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Κοτσοβός, ενώ 53ος ήταν ο Παναγιώτης Δαβουρλής. Η διοργάνωση στην κροατική πόλη συνεχίζεται αύριο με δύο ακόμα ιστιοδρομίες, εφόσον φυσικά το επιτρέψει ο καιρός. Οι ιστιοπλόοι θα βρίσκονται στο σημείο εκκίνησης στις 13:00.

Οι θέσεις των Ελλήνων (μετά από 3 ιστιοδρομίες)