ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Καλύτερη η Κοντοχριστοπούλου

Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου πήρε την καλύτερη θέση για την Ελλάδα στην τριπλή εκπροσώπηση της ξιφασκίας σε σημαντικά τουρνουά του εξωτερικού.

του Σταύρου Γεωργακόπουλου

Στο Μέντλιγκ της Αυστρίας, η αθλήτρια του ΑΟΞ Αιγάλεω κατέλαβε την 38η θέση σε σύνολο 85 συμμετοχών. Είχε, βέβαια, τις δυνατότητες για να πάει ακόμα πιο ψηλά η Κοντοχριστοπούλου, αλλά στη φάση των 64 λύγισε απέναντι στην Μαριτίνα Σινιγκάλια από την Ιταλία με 15-10.
Στον ίδιο γύρο αποκλείστηκε και η Ευαγγελία Χαϊτογλου! Η νεαρή πρωταθλήτρια ταξίδεψε με προσωπικά έξοδα στην Αυστρία και έδειξε ότι μπορεί να στοχεύσει ψηλά παρά την ήττα της από την Πογκρέμπνιακ, μία από τις κορυφαίες εκπροσώπους της ρωσικής ξιφασκίας.
Ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος πήγε στο Λονδίνο με σαφώς υψηλότερες βλέψεις από την 77η θέση που πήρε τελικά στο ταμπλό του Leon Paul. Αλλά η ήττα του από τον Τζάστιν Σιάν της Σιγκαπούρης του έκοψε τον δρόμο.
Στις εγχώριες διοργανώσεις, ο Νίκος Τσώκας του ΟΞΙΦ νίκησε στον τελικό του ξίφους μονομαχίας τον Σάββα Καββαδία του Παναθηναϊκού με 15-7 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Γιώργος Αμπάλοβ (Βικτόρια) και ο αδερφός του νικητή, ο Στέργιος Τσώκας του ΟΞΙΦ.
Όσο για τις γυναίκες, η Δέσποινα Πέρδικα (ΠΓΣ) κέρδισε στα… σημεία την Ελένη Πασχαλίδου (Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκη) και κατέκτησε το πολυπόθητο κύπελλο. Η πρωταθλήτρια του Πανελληνίου επιβλήθηκε με 9-8 στις λεπτομέρειες σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς των τελευταίων ετών. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Θεοδώρα Μολυβίδου (Μακεδονική λέσχη) και Πέρσα Πανταζίδη (Πανελλήνιος).