Καλός αλλά όχι για τη Ζενίτ

Πριν από τέσσερα βράδια ο Θανάσης Μουστακίδης μιλώντας μετά την ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη είχε πει με νόημα: «Για να κερδίσεις εδώ τον Ολυμπιακό θα πρέπει να παίξεις για δύο ώρες με απόλυτη συγκέντρωση».

Το συγκεκριμένο αξίωμα ίσχυσε (από την ανάποδη) στο σημερινό ματς του Ολυμπιακού με την Ζενίτ Καζάν την οποία κοίταξε στα μάτια αλλά δεν πέτυχε τίποτα περισσότερο από μια τιμητική ήττα. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο από τον 10ο πόντο και μετά τα σερβίς του Σιβοζέλεζ το έκαναν πολύ εύκολο για τους Ρώσους, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν ανταγωνιστικοί όμως δεν σκότωσαν το θηρίο όταν είχαν την ευκαιρία.

Ιδίως στο πρώτο σετ όταν ανέτρεψαν το εις βάρος τους 22-24 και στο 26-25 ο Γιούρισιτς είχε το… πέναλτι (η κακή υποδοχή των Ρώσων έστειλε τη μπάλα πάνω στο φιλέ) το οποίο εκτέλεσε εύστοχα, αλλά έπιασε και το φιλέ για να κλείσει το σετ με άσο του Απαλίκοφ.

Γενικά οι Ρώσοι αν και δέχθηκαν πίεση από το σερβίς του Ολυμπιακού είχαν εύκολη την αλλαγή κυνηγώντας συνεχώς την αδύναμη πλευρά του ερυθρόλευκου μπλοκ (ιδίως τον Προύσαλη) και τελείωσαν το ματς με το εξαιρετικό 68% στην επίθεση (στο δεύτερο σετ είχαν το εξωπραγματικό 83% με 15 στις 18) ενώ ο Ολυμπιακός είχε 42% καθώς μόνο ο Ντιάτσκοφ τελείωσε το ματς με πάνω από 50%.

Για τον Ολυμπιακό αυτή η ήττα ήταν εντός προγράμματος και πλέον η πρόκριση τους στις 12 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης θα κριθεί στους δύο αγώνες με την Φριντριχσχάφεν (3/12 στην Γερμανία και 18/12 στην Αθήνα) με τους Γερμανούς να αντιμετωπίζουν σήμερα στις 21.00 την Αυστριακή Ποσογίλνιτσα.

Τα σετ 26-28, 19-25, 20-25
Ολυμπιακός (Καζάζης) Γιούρισιτς 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (11/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 30% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 29% άριστες), Κλαρκ 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ.), Στεφάνου –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 2 (0/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τζελάτης.
Καζάν (Αλέκνο) Απαλίκοφ 11 (9/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σιβοζέλεζ 7 (5/12 επ., 2 άσοι, 74% υπ. – 58% άριστες), Λεόν 16 (15/20 επ., 1 άσο, 42% υπ. – 32% άριστες), Κόμπζαρ, Γκούτσαλιουκ 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Μιχαίλοφ 17 (11/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σαλπάροφ –λ (74% υπ. – 58% άριστες).