ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Καλός ο Τσακμάκης

Την 11η θέση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σλάλομ ανδρών, γυναικών που διεξάγεται στη Λειψία της Γερμανίας κατέλαβε ο Χρήστος Τσακμάκης στο μονοθέσιο κάνοε (C1).

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε με χρόνο 1:03.41 και χωρίς κανένα βαθμό ποινής ήρθε 11ος και έχασε την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος μόλις για 6 κλάσματα του δευτερολέπτου. Η 11η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αποδεικνύει την καλή αγωνιστική κατάσταση του Τσακμάκη ο οποίος προετοιμάζεται δυναμικά στοχεύοντας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει τον Σεπτέμβριο στην Ολυμπιακή πίστα του Λονδίνου, διεκδικώντας την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.