ΤΖΟΥΝΤΟ

Κάποιος να τον σταματήσει

Το όγδοο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην καριέρα του πανηγύρισε ο Τέντι Ρινέρ στη σημερινή ημέρα της διοργάνωσης στην Αστάνα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 26χρονος Γάλλος αντιμετώπισε στον τελικό των +100κ. τον Ιάπωνα Ρίου Σικινόε τον οποίο νίκησε με ένα βαζαάρι και ένα γιούκο, ενώ αμφότεροι είχαν από τρεις παρατηρήσεις. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιάκιβ Κάμο από την Ουκρανία και ο Άνταμ Οκρουαβσίλι από τη Γεωργία.
Στην κατηγορία των 100κ. ο Ιάπωνας Ριουνοσούκε Χάγκα αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλητής κόσμου επικρατώντας επί του Γερμανού Καρλ Ρίτσαρντ Φρέι έχοντας μία παρατήρηση λιγότερη (2-1). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βέλγος Τόμα Νικιφόροφ και ο Γερμανός Ντιμίτρι Πίτερς.
Στα +78κ. η Κινέζα Γιου Σουνκ αντιμετώπισε την Μεγκούμι Τακιμότο. Η Σουνκ που βρίσκεται στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα απέναντι στην Ιαπωνέζα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο χωρίς να δεχθεί κάποια παρατήρηση σε αντίθεση με την Τακιμότο που τιμωρήθηκε με δύο. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ιντάλις Ορτίζ από την Κούβα και η Κανάε Γιαμάμπε από την Ιαπωνία.