Καραΐσκος – Ασημακόπουλου νικητές στον ημιμαραθώνιο

Ο Παναγιώτης Καραϊσκος και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι νικητές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθώνιου δρόμου που έγινε στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά.

Σε έναν αγώνα με πολύ αέρα (όπως συνηθίζεται στο Σχινιά) ο οποίος δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια των δρομέων, ο Παναγιώτης Καραΐσκος του Σταύρου Καρρέ επικράτησε στους άνδρες τερματίζοντας σε 1:09:28. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Γιάννης Ζερβάκης σε 1:10:50 και την τριάδα έκλεισε ο Χριστόφορος Μερούσης με 1:10:57. Ο Γιώργος Τάσσης δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα.
Στις γυναίκες, πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Κατερίνα Ασημακοπούλου ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:19:20 και την ακολούθησαν η Μοσχούλα Παρασκευοπούλου σε 1:20:18 ενώ τρίτη ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1:24:42. Η Αναστασία Καρακατσάνη εγκατέλειψε δίχως να ολοκληρώσει τον αγώνα.
Τον αγώνα ολοκλήρωσαν συνολικά 42 άνδρες και 16 γυναίκες.