Καρέ μεταλλίων

Με τέσσερα μετάλλια επέτρεψε από το Σαν Αντόνιο η Γεωργία Χατζηγεωργίου, που κολύμπησε στο εθνικό πρωτάθλημα masters των ΗΠΑ. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια κατέκτησε ένα σε ατομικό αγώνισμα και τρία σε σκυταλοδρομίες.

του Άκη Ιωακείμογλου

Εξαιρετική παρουσία είχε η Γεωργία Χατζηγεωργίου στο εθνικό πρωτάθλημα masters των ΗΠΑ, που έγινε στο Σαν Αντόνιο. Συμμετέχοντας στην κατηγορία 35-39 ετών, κατέκτησε ένα μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα και τρία σε σκυταλοδρομίες, αγωνιζόμενη με τη ομάδα του Γουισκόνσιν. «Είμαι πολύ ικανοποιημένη. Ήμουν πολύ γρήγορη για την εποχή αλλά και από πέρσι που συμμετείχαν στην ίδια διοργάνωση», σχολίασε η 38χρονη κολυμβήτρια και πρόσθεσε: «Ήταν ένα καλό τεστ ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος masters στο Καζάν τον Αύγουστο, που είναι και ο μεγάλος φετινός στόχος». Η Χατζηγεωργίου, που είχε κερδίσει ασημένιο μετάλλιο το περασμένο καλοκαίρι στα 200μ. ελεύθερο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα masters στο Μόντρεαλ, επέστρεψε από τις ΗΠΑ με ένα χρυσό, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο.
Χρυσό μετάλλιο κέρδισε στη σκυταλοδρομία 4Χ50 γιάρδες μ. ομαδική του μικτού, ασημένιο στα 4Χ50 γιάρδες μικτή ομαδική γυναικών και στα 4Χ50 γιάρδες ελεύθερο, χάλκινο στις 200 γιάρδες ελεύθερο με 1:59.85, ενώ ήταν 5η στο 50άρι πεταλούδα (27.48) και 6η στο 50άρι ελεύθερο (25.46).