ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ο Βαζαίος!

Ο Ανδρέας Βαζαίος έκανε απίθανη κούρσα στον τελικό των 200 γιαρδών (25αρα πισίνα) μεικτής στον τελικό του NCAA που διεξάγεται στη Μινεάπολη και κατέλαβε τη δεύτερη θέση για να γίνει ο δεύτερος Έλληνας μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ που ανεβαίνει στο βάθρο τελικών του NCAA σε ατομικό αγώνισμα.

Μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε με την 4Χ200γ. ελεύθερο του Νορθ Καρολάινα Στέιτ, ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου ήταν εκπληκτικός στον τελικό των 200γ. μεικτής και με το εξαιρετικό 1:39.97 (κατέβασε το ατομικό του ρεκόρ 0,8 δευτερόλεπτα καθώς είχε 1:40.77) κέρδισε το αργυρό μετάλλιο. Νικητής ήταν ο Γιαν Σβιτκόβσκι που κολύμπησε το τρίτο ταχύτερο 200αρι όλων των εποχών στη μεικτή κάνοντας 1:39.54 ενώ στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Μαρκ Σάρανεκ του Φλόριντα με 1:40.27

Ελεύθερο: 1:39.54 (24.06)
2. Ανδρέας Βαζαίος (Νορθ Καρολάινα Στέιτ)
Ελεύθερο: 1:40.27 (24.56)

Το 1:39.97 του Βαζαίου είναι η 4η επίδοση όλων των εποχών περνώντας ακόμα και τον σπεσιαλίστα Ράιαν Λόχτι που έχει 1:40.08. Η επίδοση του Έλληνα κολυμβητή, σε μέτρα «μεταφράζεται» σε 1:50.19 όταν το ατομικό του ρεκόρ στα 200μ. μεικτής σε 25αρα πισίνα είναι 1:53.27 από τον περασμένο Δεκέμβριο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κοπεγχάγης.