Κενυάτικη κυριαρχία στη Νέα Υόρκη

Στο φημισμένο μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, εκκίνησαν 50.229 δρομείς από ολόκληρο τον πλανήτη, όμως μονο δύο ήταν οι νικητές. Η Μέρι Κεϊτάνι που διατήρησε τον περσινό της τίτλο και ο Στάνλεϊ Μπίβοτ ήταν ο νικητής στους άνδρες.

του Σούλη Μέζου

Η Κενυάτισα Κεϊτάνι ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:24:25 καθώς το δίδυμο της Αιθιοπίας, Ασελεφές Μέρτζια και Τιγκίστ Τούφα δεν κατάφερε να την απειλήσει. Η πρώτη τερμάτισε σε 2:25.32 με τη συμπατριώτισα της να ακολουθει με 2:25:50.
Η τελευταία φορά που νικήτρια κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της, ήταν το 2008, όταν η Πόλα Ράντλιφ έκανε το back to back. «Έμαθα καλά το μάθημα μου από το 2011 όταν και έτρεξα για πρώτη φορά στη Νέα Υόρκη. Έμαθα να κάνω υπομονή και να περιμένω. Η διαδρομή είναι πολύ δύσκολη, όμως ήρθα προετοιμασμένη τέλεια» δήλωσε μετά τον αγώνα η 33χρονη νικήτρια.
Στους άνδρες, ο Κάμγουορορ ήθελε μια μεγάλη νίκη, αλλά τελικά έμεινε στη δεύτερη θέση, καθώς ο Μπίβοτ δεν άφησε περιθώρια σε κανέναν. Στα τελευταία 8 χιλιόμετρα είχε ξεκαθαρίσει η τετράδα, με τους Κάμγουρορ, Μπίβοτ, Ντεσίσα και τον περσινό νικητή Γουίλσον Κίπσανγκ να συνεχίζουν με τον Ντεσίσα ωστόσο να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό για πολύ. Στα τελευταία 5χλμ. ο Μπίβοτ αποφάσισε να αυξήσει το ρυθμό και να πάρει τελικά τη νίκη με 2:10:34. Την πρώτη του σε μεγάλο μαραθώνιο. Δεύτερος ολοκλήρωσε ο Κάμγουρορ με 2:10:48 με τον Ντεσίσα να παίρνει τελικά την τρίτη θέση με 2:12:10.