«Κίνητρο για το Ρίο»

Ο Βύρων Κοκκαλάνης το καλοκαίρι του 2016 θα διεκδικήσει στο Ρίο το πρώτο του Ολυμπιακό μετάλλιο. Ένα χρόνο πριν ο Έλληνας ιστιοπλόος έκανε ένα… τεστ σε βάθρο επί βραζιλιάνικου εδάφους, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στην Προολυμπιακή ρεγκάτα.

Η εξοικείωση με τα νερά του Ρίο ήταν ο βασικός στόχος της παρουσίας του Βύρωνα Κοκκαλάνη σχεδόν για ένα μήνα εκεί, αρχικά για προετοιμασία και εν συνεχεία για τη συμμετοχή του στο test event. Ο Έλληνας ιστιοπλόος, που από τον περασμένο Οκτώβριο βρίσκεται στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης των RS:X, θεωρείται όχι άδικα ένας από τους βασικούς διεκδικητές του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η… προθέρμανση στο βάθρο έγινε στο test event, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. «Το μετάλλιο αυτό μου δίνει κίνητρο και δύναμη να πάω καλά και του χρόνου», σχολίασε ο 30χρονος σέρφερ, που αύριο θα πάρει το δρόμο για την επιστροφή στην Ελλάδα, έχοντας κάνει στον εαυτό του το καλύτερο δώρο, μιας και την παραμονή της κούρσας μεταλλίου (19 Αυγούστου) είχε τα γενέθλιά του.
Το μεγάλο κέρδος γι’ αυτόν, το οποίο προφανώς του βγήκε στην κούρσα, ήταν ότι γνώρισε τις ιδιαιτερότητες του θαλάσσιου στίβου που θα φιλοξενήσει του χρόνου τους Ολυμπιακούς Αγώνες. «Όλο αυτό το διάστημα, που παρέμεινα στο Ρίο κάνοντας σκληρή προπόνηση και μαθαίνοντας τα νερά, απέδωσε καρπούς και με βοήθησε στο να εξοικειωθώ ακόμα περισσότερο με το μέρος. Φέτος είχαμε εντελώς διαφορετικές συνθήκες από ότι πέρσι όσον αφορά τον άνεμο», πρόσθεσε ο Κοκκαλάνης, που έστειλε και ένα αισιόδοξο μήνυμα σχετικά με τη ρύπανση των υδάτων, παρατηρώντας βελτίωση από πέρσι. «Όσο για τα σκουπίδια στους θαλάσσιους στίβους, όπου αγωνίστηκα τα πράγματα ήταν αναπάντεχα καλά και σίγουρα καλύτερα από πέρσι», είπε χαρακτηριστικά.