Κυρίαρχες ΗΠΑ και Πολωνία

Η Πολωνία και οι Ηνωμένες Πολιτείες είναι πλέον οι μοναδικές αήττητες ομάδες στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στην Ιαπωνία, μετά και την ολοκλήρωση ης 4ης αγωνιστικής.

Οι ΗΠΑ επικράτησαν στο ντέρμπι των αήττητων καθώς επικράτησε με 3-0 της Ιταλίας. Το τελικό σκορ ίσως αδικεί την ‘σκουάντρα ατζούρα’ καθώς μόνο στο πρώτο σετ υπήρχε ξεκάθαρη διαφορά, αλλά στα κρίσιμα σημεία των επόμενων δύο, το σερβίς των αμερικάνων και τα λάθη των ιταλών έκριναν το αποτέλεσμα.
Στο β’ σετ η Ιταλία προηγήθηκε 6-11, αλλά πέταξε τη διαφορά στα σκουπίδια (13-13) κι ενώ είχε το προβάδισμά μέχρι το 21-22, με άσο του Άντερσον το σκορ έγινε 24-22 και το σετ έληξε 25-23.
Στο γ’ σετ οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 21-23, βρέθηκαν πίσω με 24-23 (άουτ Ζάιτσεφ) και παρόλο που έφτασαν σε σετ μπολ (26-27 άσος Τζιανέλι), δέχθηκαν σερί 3-0 (ο τελευταίος πόντος ήταν άσος του Χολτ) κι έχασαν τον αγώνα.
Η νίκη μετρίασε και την οργή των Αμερικάνων καθώς στο β’ σετ οι διαιτητές επέτρεψαν στους Ιταλούς να κάνουν επτά αλλαγές (ενώ επιτρέπονται 6) παρά τις έντονες διαμαρτυρίες τους.
Στο άλλο ντέρμπι η Πολωνία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς το Ιράν προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Μίχαλ Κούμπιακ βοήθησε τους παγκόσμιους πρωταθλητές να πετύχουν την ολοκληρωτική ανατροπή.
Η Ρωσία αν και έχασε σετ επικράτησε σχετικά εύκολα της Αργεντινής, ενώ η Ιαπωνία ήταν σαρωτική κόντρα στον απογοητευτικό Καναδά, με τους οικοδεσπότες της διοργάνωσης να παραμένουν κοντά στην κορυφή, αλλά αύριο να έχουν το δεύτερο κρας τεστ (στο πρώτο απέτυχαν χάνοντας από τις ΗΠΑ) κόντρα στην Ιταλία.
Η Βενεζουέλα και η Αυστραλία πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, κερδίζοντας Τυνησία και Αίγυπτο αντίστοιχα.
Από το αυριανό πρόγραμμα, πέραν του Ιαπωνία – Ιταλία, ξεχωρίζει η αναμέτρηση Ιράν – Ρωσία, καθώς οι Ιρανοί παίζουν το τελευταίο τους χαρτί ενώ οι Ρώσοι έχοντας ήδη μία ήττα να μην έχουν περιθώρια και για δεύτερη.