Κυριαρχία Αιθιοπίας στο Τόκιο

Ο Ιντίσο Νεγκέζε και η Μπερχανέ Ντιμπάμπα ήταν οι νικητές του μαραθώνιου του Τόκιο ο οποίος ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα.

του Σούλη Μέζου

Στην 9χρονη ιστορία του αγώνα, είναι η πρώτη φορά που δύο δρομείς από την ίδια χώρα κερδίζουν τόσο την κατηγορία των ανδρών όσο και αυτήν των γυναικών. Ο Νεγκέζε τερμάτισε σε 2:06:00, ενώ η Ντιμπάμπα σε 2:23:15.
Στον αγώνα των ανδρών, ο Νεγκέζε ξέφυγε από τον Κενυάτη περσινό νικητή Ντίξον Τσούμπα στο 43ο χιλιόμετρο για καταφέρει τελικά να γίνει ο δεύτερος Αιθίοπας που κερδίζει το μαραθώνιο (Ο Χαϊλού Μεκονέν ο πρώτος) αλλά δεν κατάφερε να καταρρίψει το ρεκόρ της διαδρομής (2:05:18) το οποίο ανήκει στον Τσεγκαγιέ Κεμπέντε από το 2009.
Στον αγώνα, η μεγάλη μάχη έγινε μετά το 35ο χιλιόμετρα και αφού οι «λαγοί» εγκατέλειψαν. Με το χρόνο να είναι στο 1:44:44, ο Τσούμπα ήταν ο προπορευόμενος, μπροστά από τους Νεγκέζε, τον Σούμι Ντεκάσα και τον χρυσό Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή του 2013, Στίβεν Κίπροτιτς.
Μετά το 37ο χιλιόμετρο, ο αγώνας εξελίχθηκε σε μονομαχία των Τσούμπα-Νεγκέζε με τον τελευταίο να κάνει την μεγάλη επίθεση δύο χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό. Ο Τσούμπα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει λόγω στομαχόπονου. Τελικά ο Νεγκέζε τερμάτισε πρώτος και ο Κίπροτιτς προσπέρασε τον Τσούμπα ο οποίος ολοκλήρωσε με μεγάλη δυσκολία τον αγώνα για να μείνει τελικά στην τρίτη θέση.

Η Ντιμπάμπα έκανε το νταμπλ
Παρά την καθυστερημένη άφιξη στο Τόκιο λόγω προβλημάτων στη μετακίνησηη Ντιμπάμπα κατάφερε τελικά να νικήσει, αλλά δεν κατέρριψε το ρεκόρ αγώνα. Η δρομεάς από την Αιθιοπία ολοκλήρωσε τον αγώνα της σε 2:23:15, ενώ η κορυφαία επίδοση ανήκει από πέρσι στην συμπατριώτισα της, Τίρφι Τσεγκαγιέ με 2:22:23.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ελάχ Κίπροπ με 2:24:03 και στην τρίτη η Τίκι Τζελάνα σε 2:24:26.
Συνολικά στον αγώνα συμμετείχαν 36.000 δρομείς, άνδρες και γυναίκες.