ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Κοντά στα μετάλλια ακόμα δύο πληρώματα

Πολύ κοντά στην κατάκτηση δύο επιπλέον μεταλλίων έφτασε τη Εθνική ομάδα της κωπηλασίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 που ολοκληρώθηκε στο Πόζναν της Πολώνιας.

Εκτός από το χρυσό των Καλανδαρίδη – Στεργιάκα και το αργυρό των Μαρόκου – Παπακωνσταντίνου, άγγιξε το μετάλλιο και το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών. Οι Αναστασία Βόντζου-Θωμαϊδα Εμμανουηλίδου κατέλαβαν την 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος τερματίζοντας σε 7:00.45 χάνοντας την 3η θέση από το πλήρωμα της Βρετανίας που τερμάτισε σε 6:59.21.
Την 4η θέση κατέκτησε και το αντίστοιχο βαρύ πλήρωμα των γυναικών με τις Αννέτα Κυρίδου και Σοφία Ασουμανάκη. Οι δυο πρωταθλήτριες ήταν σε τροχιά μεταλλίου μέχρι τα μισά της κούρσας αλλά στη συνέχεια υποχώρησαν με αποτέλεσμα να τερματίσουν τέταρτες σε χρόνο 6:51.47 πίσω από την Ιταλία που έκανε 6:49.17.
Στον μικρό τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών η Μαρία Πέργουλη ήταν 2η (8η στη γενική) με χρόνο 7:49.99 ενώ στον αντίστοιχο των ανδρών ο Νίνος Νικολαϊδης ήταν 5ος (11οςστη γενική) με 7:17.01.
Η τετράκωπος άνευ των γυναικών με τις Δήμητρα Τσαμοπούλου-Ιωάννα Μπιτζιλέου-Μαργαρίτα Γεωργούδη-Αθηνά Αγγελοπούλου τερμάτισε στη 2η θέση του μικρού τελικού (8η στη γενική) με χρόνο 6:35.22 ενώ το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών με τους Γραμμενιάτη-Ντινενή ήταν 6ο (12ο στη γενική) στο μικρό τελικό με 6:29.92
Συγκεντρωτικά τα 10 πληρώματα της Εθνικής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πόζναν κατέκτησαν ένα χρυσό κι ένα ασημένιο μετάλλιο, ενώ είχαν συνολικά έξι συμμετοχές σε μεγάλους τελικούς και τέσσερις σε μικρούς με την ομάδα μας να δείχνει ότι είναι πανέτοιμη να πάρει τη σκυτάλη από τα παλαιότερα και μεγαλύτερα πληρώματα και να συνεχίσει την παράδοση των επιτυχιών σε διεθνές επίπεδο τα επόμενα χρόνια.