ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Κοντοχριστοπούλου – Μπεσίρης ξεχώρισαν στο κύπελλο νέων

Με τη συμμετοχή συνολικά 130 αθλητών και αθλητριών πραγματοποιήθηκε το κύπελλων νέων ξίφος ασκησεως στο Αιγάλω, με την Κατερίνα Κοντροχριστοπούλου και τον Βασίλη Μπεσίρη να κερδίζουν ανίστοιχα τον τίτλο.

Η Κοντοχριστοπούλου κατέκτησε τον τίτλο καθώς επιβλήθηκε με 11-10 της συναθλήτριάς της Μαρία-Ελένη Χαλδαίου στον τελικό. Την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Μαρία Δεσύλλα/ΑΟΞ Αιγάλεω και Μαρία Μαρκαντωνάκη/ΑΛΞ Χανίων.
Στην κατηγορία των νέων ανδρών, ο Βασίλης Μπεσίρης επιβλήθηκε του Ραφαήλ Απόστολου Σούλιου με 15-10. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι Ιωάννης Ανδριόπουλος και Ηλίας Γιάννος-Ρίζος όλοι αθλητές του ΑΟΞ Αιγάλεω.
Στο μεταξύ, στο Κανκούνωτου Μεξικό διεξήχθη το Grand Prix σπάθης όπου η Δέσποινα Τσιτλακίδου κατέλαβε την 109η θέση (115 συμμετοχές) ενώ στο Λονδίνο όπου πραγματοποιήθηκε το παγκόσμιο κύπελλο νέων στο ξίφος ασκήσεως όπου έλαβαν μέρος οι Βασίλης Στάντσιος (173ος) και Χρήστος Αργυρόπουλος (193ος).
Στη Βασιλεία της Ελβετίας διεξήχθη το παγκόσμιο κύπελλο νέων στο Ξξφος μονομαχίας και από ελληνικής πλευράς αγωνίστηκαν οι Ιωάννης Φιλιππούσης (109ος) και Στέλιος Φουστανάκης (181ος).