Κόντρα στη Ρωσία για μια θέση στον τελικό του παγκοσμίου

Το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου αντιμετωπίζει σήμερα (22:00) η Εθνική ομάδα πόλο των νέων γυναικών στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Φούντσαλ της Πορτογαλίας.

Η Εθνική πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη στα προημιτελικά κερδίζοντας την Ισπανία 10-8 και πλέον έχει δύο ευκαιρίες για να κερδίσει ένα μετάλλιο.

Η ελληνική ομάδα έκανε μία εντυπωσιακή αρχή στον αγώναμε την Ισπανία και προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Μεγάλη μάχη έγινε στην δεύτερη περίοδο, όπου η ελληνική ομάδα διατήρησε το ευρύ προβάδισμα (9-5 η λήξη του ημιχρόνου). Η Ισπανία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στο ένα γκολ διαφορά (9-8). Στην τελευταία περίοδο η Ελληνιάδή σημείωσε ένα ακόμη τέρμα, η άμυνα ήταν υποδειγματική και η νίκη – θρίαμβος ήρθε.

Αναφερόμενος στον αγώνα με τη Ρωσία, ο προπονητής της Εθνικής Στέφανος Λέανδρος τόνισε: «Η Ρωσία ήταν φιναλίστ με την Ισπανία στην προηγούμενη διοργάνωση. Ο ημιτελικός απέναντι σε αυτή την ομάδα είναι ουσιαστικά ο τελικός της διοργάνωσης, σύμφωνα με τους αντικειμενικούς παρατηρητές. Οι Ρωσίδες κέρδισαν εύκολα την Ουγγαρία και ξεκούρασαν αρκετές παίκτριες. Εμείς έχουμε την ψυχολογία μας στο ζενίθ, θα παίξουμε συγκεντρωμένα και θα εξαντλήσουμε κάθε ελπίδα για να φτάσουμε στον τελικό και να κατακτήσουμε ένα μετάλλιο».

Οκτάλεπτα: 6-1, 3-4, 0-3, 1-0
ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 4, Πρωτοπαπά, Μαστρόκαλου, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κοκκινάκη, Δούλη 1, Κοντονή 1, Κανετίδου 1, Αρχοντάκη.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Αρόνιες 3, Αμορός 1, Ζουρίτα 1, Άλβαρες 1, Εσπιναγκόθα 1, Βελαγιες 1.