ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Κόντρα στην Ποντουάζ ο Γκιώνης

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2014 Ποντουάζ θα είναι η αντίπαλος της Μπορούσια Ντίσελντορφ του Παναγιώτη Γκιώνη στη νοκ άουτ 8άδα του τσάμπιονς λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης 2015-2016.

Η κληρωτίδα έφερε απέναντι στο σύλλογο του Έλληνα πρωταθλητή ξανά αντίπαλο τη γαλλική ομάδα, την οποία αντιμετώπισε σε διπλό προημιτελικό-θρίλερ και στην περσινή αγωνιστική περίοδο. Τότε, το γερμανικό κλαμπ πέρασε στα σετ ανατρέποντας την ήττα με 3-1 στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα. Τώρα, η Μπορούσια είναι αυτή, που θα δώσει στην έδρα της το πρώτο ματς, καθώς προκρίθηκε στον προημιτελικό γύρο ως 2η του γκρουπ D, ενώ η Ποντουάζ αναδείχτηκε νικήτρια στο γκρουπ C και το έργο των νταμπλούχων Γερμανίας για πρόκριση στα ημιτελικά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Όποια ομάδα πάρει την πρόκριση θα συναντήσει στην 4άδα ένα από τα πανίσχυρα σωματεία της Ρωσίας, ή την κάτοχο του τίτλου και νούμερο 1 φαβορί Όρενμπουργκ ή τη φιναλίστ του τελικού το 2012 UMMC, οι οποίες θα κονταροχτυπηθούν στα προημιτελικά.