ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Κόντρα στον Κάρσλον ο Γκιώνης στο world tour

Πολύ σημαντική νίκη – πρόκριση πέτυχε χθες το βράδι ο Παναγιώτης Γκιώνης επί του Βραζιλιάνου Γκουστάβο Τσομπόι και σήμερα διεκδικεί την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του κυρίως ταμπλο κόντρα στο Σουηδό Κρίστιαν Κάρλσον.

Ο Έλληνας πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης κέρδισε 4-3 τον Βραζιλιάνο και πήρε το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό του world tour που διεξάγεται στη Βουδαπέστη και είναι ένα από τα πιο δύσκολα τουρνουά της σειράς. Οι διαδοχικές νίκες και η πρόκριση θα δώσουν πόντους στον Γκιώνη για την παγκόσμια κατάταξη, ενώ δείχνουν ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση δύο εβδομάδες πριν από το ευρωπαϊκό Τοπ 16. Η κλήρωση ανέδειξε ως επόμενο αντίπαλό του τον Σουηδό Κρίστιαν Κάρλσον, που στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του περασμένου Σεπτεμβρίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό και το ασημένιο στο διπλό ανδρών. Η αναμέρρηση θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 21:30 Ελλάδας.